Balon w żołądku efekty to jedna z metod korekty wagi, która pojawiła się w wyniku poszukiwań przez specjalistów sposobu skuteczniejszej niż stosowanie leków farmakologicznych i bezpieczniejszej niż wykonywanie zabiegów chirurgicznych (bariatrycznych). Balon jest wprowadzony do żołądka po czym zostaje napełniony solą fizjologiczną. Metoda tradycyjna wymaga znieczulenia.
Inną metodą nieinwazyjną i najczęściej wybieraną przez osoby z otyłością jest połknięcie kapsułki, w której zamknięty jest balon z cienką kaniulą, przez którą zostaje napełniony a po upływie 6 miesięcy naturalnie wydalony z organizmu.
Balon w żołądku – efekty jego działania
Pokarm w niewielkiej ilości (2 – 3 łyżki stołowe) wchodzi do górnej małej komory i powoli przechodzi wąskim przejściem do dolnych odcinków, podczas gdy długotrwały wpływ na receptory błony śluzowej żołądka jest realizowany zarówno bezpośrednio przez samo jedzenie i przy ścianie balonu. Sygnały z zakończeń nerwowych dostają się do mózgu, stymulując ośrodek sytości, pomagając w utrzymaniu uczucia pełności przez długi czas. Po kilku miesiącach tworzy się i utrwala bezwarunkowy odruch pojawienia się i utrzymania uczucia sytości po spożyciu niewielkiej ilości pokarmu.
Biorąc pod uwagę fakt, że mechanizm działania balonu opiera się nie na tłumieniu ośrodka głodu (jak przy użyciu środków farmaceutycznych), ale na pobudzeniu ośrodka nasycenia, po jego usunięciu nie występuje zespół abstynencyjny. Założenie balonu żołądkowego jest procedurą tymczasową. Maksymalny okres jego przebywania w żołądku zgodnie z zaleceniami producenta (gwarancja integralności ściany balonu) wynosi 6 miesięcy.
Osoby wybierające metodę nieinwazyjną w postaci balonu żołądkowego w kapsułce https://allurionbalon.pl/ tracą do 15% początkowej wagi już w czasie 16 tygodni, ale cały program trwa pół roku. W tym czasie korzystają z opieki medycznej oferowanej przez specjalistów. Nie ma konieczności przebywania w szpitalu, poddawania się endoskopii i przechodzenia długiej rekonwalescencji. Ponadto tracąc na wadze udaje się uzyskać unormowanie ciśnienia tętniczego, poziomu cholesterolu i cieszyć się większą sprawnością fizyczną.
Wskazania do instalacji balonu w żołądku
- Przy wskaźniku masy ciała < 30 kg/m2 i nieskuteczności zachowawczych metod leczenia.
- O wskaźniku masy ciała od 30 do 40 kg/m2, jako tymczasowy środek odchudzający u osób z poważnym ryzykiem związanym z otyłością, którzy nie byli w stanie schudnąć i utrzymać wagi w ramach programu kontroli wagi pod nadzorem lekarza. System walki z otyłością za pomocą balonu w żołądku powinien być stosowany w połączeniu z długoterminową dietą nadzorowaną przez lekarza. A także programem wprowadzania aktywności fizycznej, mającym na celu zwiększenie zdolności do utrzymania długoterminowej utraty wagi.
- Przy wskaźniku masy ciała > 40 kg/m2 jako pierwszy etap leczenia. Jako tymczasowe leczenie odchudzające u osób z ciężką otyłością (wskaźnik masy ciała 40 lub wskaźnik masy ciała 35 z chorobami współistniejącymi), którzy nie kwalifikują się do chirurgicznego leczenia otyłości.
Technika ta może być zalecana do przygotowania osób z nadwagą do operacji związanych z krążeniem pozaustrojowym, endoprotezoplastyką, endoprotezoplastyką itp., gdy otyłość utrudnia takie operacje. Jako tymczasowy środek odchudzający, przygotowujący osób z nadwagą do głównego chirurgicznego etapu leczenia.
Jak przebiega proces instalacji balonu żołądkowego?
Aby zainstalować tradycyjny balon żołądkowy, stosowane jest znieczulenie dożylne lub dotchawicze. Proces instalacji balonu silikonowego jest podobny do wykonywania konwencjonalnej gastroskopii, tylko w znieczuleniu ogólnym. W stanie pełnego rozluźnienia pod kontrolą endoskopu wprowadza się przez usta do żołądka balon w stanie zapadniętym, w cienkiej perforowanej osłonie silikonowej. Po umieszczeniu balonika w świetle żołądka napełnia się go przez cewnik 600-700 cm3 soli fizjologicznej z roztworem barwnika i przybiera on kulisty kształt. Po napełnieniu balonu rurkę silikonową odłącza się od zaworu balonika i wraz z otoczką bloku balonika usuwa się przez usta. Całkowity czas zabiegu to średnio 25-30 minut.
Instalacja balonu w żołądku nowoczesną metodą przebiega całkowicie nieinwazyjnie. Cała procedura odbywa się pod nadzorem specjalisty a polega na tym, że trzeba połknąć kapsułkę z balonem. Do kapsułki dołączona jest kaniula, która po przedostaniu się do żołądka jest napełniana solą fizjologiczną. Po czym można wrócić do swoich codziennych zajęć. Aby śledzić działanie balonu w żołądku i efekty tej procedury otrzymuje się odpowiednie smart akcesoria oraz wagę łączącą się z aplikacją. Uzyskuje się pomiary tak ważnych parametrów jak: BMI, procent tkanki tłuszczowej, masa mięśniowa.
Jeśli chodzi o usuwanie balonu żołądkowego w procedurze tradycyjnej i nowoczesnej, różnica jest znacząca. W pierwszym przypadku usunięcie balonu odbywa się w taki sam sposób jak przy jego wprowadzaniu w znieczuleniu i pod kontrolą endoskopową. Procedura trwa średnio 30 minut. Natomiast w drugim przypadku usunięcie balonu następuje po upływie 16 tygodni od dnia jego połknięcia, a dokładnie balon otwiera się a jego pozostałość jest wydalana z organizmu w sposób naturalny i nieodczuwalny dla danej osoby.
M-estetic medycyna estetyczna |
Aleja Komisji Edukacji Narodowej 21/lok U7 |
02-797 Warszawa |
666404584 |
www.m-estetica.pl |