Co to jest kamera cofania?

Co to jest kamera cofania?

Elektroniczne gadżety pomagają kierowcom w płynnej jeździe. Wielu z nich podkreśla, że prawdziwa sztuka prowadzenia pojazdu zaczyna się podczas wykonywania manewrów. Jazda po ulicy nie dostarcza takich emocji jak próba zaparkowania pojazdu równolegle tyłem w ciasnym miejscu.

Technologia stale polepsza wyposażenie fabryczne aut. Manewry drogowe usprawniają czujniki, a także gadżety zwiększające widoczność. Na tym tle wyróżnia się kamera cofania.

 

Kłopotliwe parkowanie

Egzamin na prawo jazdy wiąże się ze stresem, który potęguje się przy pierwszym zadaniu. Każdy przeżywał chociaż przez chwilę wątpliwości związane z popularnym „rękawem” oraz cofaniem.
Umiejętność jazdy na biegu wstecznym przydaje się zwłaszcza w sytuacjach dynamicznych. Parkowanie równoległe wykonywane przodem jest możliwe tylko przy dostatecznej ilości miejsca. Trudniejsze manewry wymagają użycia biegu wstecznego. Kierowca musi podjąć decyzję o chęci rozpoczęcia manewru instynktownie i pewnie. Jak ułatwić to zadanie?

 

Kamera cofania – na ratunek

Duża liczba bodźców zewnętrznych stanowi problem dla początkujących kierowców. Przed rozpoczęciem powolnej jazdy do tyłu należy rozpoznać dokładnie otoczenie. Nikt nie chce nieświadomie potrącić pieszego, czy też wjechać na mały słupek. Osobną kwestią jest wyczucie odległości, czyli miejsca dostępnego do naszej dyspozycji. Z tym problemem zmagają się kierowcy pojazdów typu kombi, a także aut transportowych, vanów oraz ciężarówek.

Kamera cofania to urządzenie, które pomaga w dostrzeżeniu wszystkiego tego, co znajduje się za pojazdem. Poszerza tym samym widoczny horyzont. Składa się z urządzenia rejestrującego, a także ekranu „odbiorczego”.

Istnieje kilka odmian kamer cofania, które wyróżnia: sposób podłączenia, jakość obrazu lub metoda obserwacji. Oto najpopularniejsze z nich.

Bezprzewodowa i przewodowa

Za pierwsze kryterium podziału należy uznać metodę podłączenia kamery. Producenci oferują wersje przewodowe oraz bezprzewodowe.
Opcja przewodowa jest zalecana do aut osobowych, chociaż montaż kamery cofania wcale nie będzie taki prosty. Jest ona fizycznie podłączona do ekranu monitorującego. Taka metoda z reguły wiąże się z większą trwałością, lepszą jakością obrazu oraz mniejszymi zakłóceniami.
Alternatywą do niej są opcje bezprzewodowe, wygodne w obsłudze i montażu. Trzeba z kolei uważać na czułość kamery, szybkość transmisji danych (opóźnienia) oraz potencjalne szumy.

Kamera cofania może być zamontowana na tablicy rejestracyjnej, w klapie bagażnika lub zderzaku. Wybór ten tylko z pozoru nie ma znaczenia, ponieważ każdy sprzęt posiada określone pole widzenia. Wyższe ustawienie kamery może zwiększyć zasięg. Niektóre urządzenia są przystosowane do montażu wyłącznie w jednym położeniu.

 

Jakość obrazu kamery cofania

Kolejne kryterium wiąże się z jakością otrzymywanego obrazu. Zależy on od matrycy w kamerze oraz urządzenia, z którym się łączy.

Na rynku można znaleźć matrycę CMOS oraz CCD. Pierwsza gwarantuje szybsze działanie, ale obraz jest gorszej jakości. Opcja CCD zdecydowanie lepiej radzi sobie z zakłóceniami oraz szumami. Niestety, ale nie reaguje tak płynnie na zmianę położenia pojazdu, a przy parkowaniu to jeden z kluczowych aspektów.

Urządzenie końcowe odpowiada za szybkość połączenia oraz jakość otrzymywanego obrazu. Obecnie najczęściej spotyka się połączenie kamery cofania z osobnym ekranem, telefonem komórkowym lub nawigacją.

W drugim i trzecim przypadku kamera cofania współpracuje z systemami Bluetooth lub Wi-Fi. 

 

Czym kierować się przy wyborze?

Kamera cofania jest urządzeniem praktycznym, dlatego głównymi determinantami zakupu powinny być jej właściwości użytkowe.

Dobra jakość przekazywanego obrazu nie jest najistotniejsza. W przeciwieństwie do szybkości reakcji na zmianę położenia auta. Asortyment ten różni się także poziomem zakłóceń i szumów. Należy wziąć pod uwagę fakt, że kamera cofania włącza się w momencie wrzucenia biegu wstecznego i towarzyszy kierowcy do momentu załączenia biegów przednich. 

Przydatne w ruchu miejskim okażą się pomocnicze linie, które wyznaczają bezpieczne obszary w strefie parkowania. Opcja ich wyłączenia znajduje się z reguły na urządzeniu odbiorczym. Kamera cofania może posiadać podświetlenie, które umożliwi pracę w nocnych warunkach. Trzeba pamiętać o tym, że urządzenia mogą być dedykowane lub ogólne. Pierwsza grupa jest dopasowana do konkretnego miejsca w pojeździe. Druga wiąże się najczęściej z dodatkowymi pracami wiertniczymi w karoserii pojazdu. Zaleca się przy nich delikatność.

 

Podsumowanie

Kamera cofania jest narzędziem wspomagającym podstawowe manewry drogowe. Jej wybór tylko z pozoru należy do błahych. Dobre urządzenie powinno oferować przyzwoitą jakość obrazu, duży kąt widzenia, szybką reakcję na zmiany położenia oraz mało inwazyjne podłączenie.

Osobną kwestią jest trwałość kamer cofania, która zależy najczęściej od segmentu cenowego (producenta). Najtańsze produkty mogą nie wytrzymać próby zimowej lub skrajnie deszczowych dni. To urządzenia elektroniczne, wrażliwe na wilgoć oraz duże wahania temperatury.

Przed zakupem produktu warto przemyśleć kwestię montażu. Niewłaściwy dobór będzie wiązał się z dużymi pracami karoseryjnymi (wiertniczymi) lub zupełną niemożnością zainstalowania sprzętu. Niektóre warsztaty mogą pomóc w montażu elektronicznych urządzeń. Koszt ich pracy powinno uwzględnić się na etapie planowania modernizacji naszego pojazdu.