Pomoc drogowa – ile można zarobić?

Pomoc drogowa – ile można zarobić?

Pomoc drogowa – ile można zarobić? Autolawety na polskich drogach to dość powszechne zjawisko. Tego typu pojazdy służą przede wszystkim do tego, aby przewozić samochód, motocykle, ciągniki czy też inne maszyny, które poruszają się na kołach i gąsienicach. Praca uważana jest za bardzo atrakcyjną, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na umowę o pracę lub na własną działalność gospodarczą. Co powinniśmy wiedzieć na temat własnej działalności gospodarczej? Praca na etat w branży pomocy drogowej – czy jest godna uwagi? Jazda na własny rachunek czy praca na etat- na co lepiej się zdecydować? Ile może zarobić przeciętny kierowca autolawety? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

Co powinniśmy wiedzieć na temat własnej działalności gospodarczej?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania na temat pracy w pomocy drogowej, warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją dwa sposoby na zarobek pieniędzy właśnie w tej branży. Pierwszym z nich jest założenie własnej działalności gospodarczej, czyli firmy, którą będziemy prowadzić na własną rękę. Alternatywnym rozwiązaniem jest podpisanie umowy o pracę- wówczas możemy liczyć na stałe, jednak średnio atrakcyjne stawki cenowe. W tym akapicie zajmiemy się pierwszym przypadkiem. Jednym z najlepszych sposobów wydaje się być praca na własny rachunek. O ile brzmi to bardzo atrakcyjnie, to w praktyce wiąże się to z wieloma problemami. Przede wszystkim nie obędzie się bez posiadania własnego pojazdu. Na początku naszej przygody z pomocą drogową będzie to niestety dość duży wydatek. Używana autolaweta w dobrym stanie kosztuje od 30 000 zł do 50 000 zł. Istnieje mniej popularne rozwiązanie w postaci zakupu busa bez zabudowy. W praktyce konieczne okaże się jednak wykonanie rampy czy też najazdów we własnych zakresie. Dzięki temu zaoszczędzimy jednak stosunkowo dużą kwotę pieniędzy, a na tym zależy nam niekiedy w sposób szczególny. Należy jednak pamiętać, że zabudowa do lawety czy też najazdy muszą zostać wykonane w sposób prawidłowy. Konieczne będzie zastosowanie odpowiednich materiałów. Tego typu samochody są poddawane szczegółowemu przeglądowi technicznemu- musi on je przejść, aby móc poruszać się po drodze publicznej. Praca na własny rachunek wiąże się oczywiście z otworzeniem własnej działalności gospodarczej. Na szczęście nie jest to problematyczna kwestia i zajmuje stosunkowo mało czasu.

Praca na etat w branży pomocy drogowej – czy jest godna uwagi?

Kolejnym sposobem na zarobek w branży pomocy drogowej jest praca na etat. W praktyce oznacza to możliwość zatrudnienia pracownika w charakterze kierowcy na umowę o pracę, ewentualnie inną umowę cywilnoprawną. Nie da się ukryć, że zdecydowana większość osób, które pracują w tym zawodzie, zatrudnionych jest na etacie. Jednakże kiedy już dokładnie poznamy profesję i odłożymy stosunkowo atrakcyjną kwotę pieniędzy, wówczas możliwe jest otworzenie własnej działalności gospodarczej, o czym pisaliśmy w poprzednim akapicie. Dużą zaletą pracy na etat jest to, że nie interesują nas żadne inne kwestie, niż te związane z jazdą. Naszym podstawowym zadaniem jest przewożenie samochodów i innych pojazdów z jednego miejsca do drugiego. Nie musimy ingerować w kwestie prawne, co jest dodatkowym udogodnieniem.

Jazda na własny rachunek czy praca na etat – na co lepiej się zdecydować?

Skoro wiemy już, w jaki sposób zarobić może osoba pracująca w branży drogowej, warto chwilę pomyśleć nad tym, które rozwiązanie jest dla nas korzystniejsze. Nie da się ukryć, że obie formy mają swoje plusy, jak i minusy. Kiedy prowadzimy własną działalność, wówczas kierowca lawety może zarobić nieco więcej. Musimy jednak liczyć się z tym, że konieczne okaże się prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Dodatkowo opłacimy składki na ubezpieczenia społeczne. Odpowiedzialność formalna to jeden problem, natomiast drugim jest konieczność regularnego serwisowania czy też autolawety. W tym celu musimy poświęcić własne środki. Konkurencja na rynku jest dość dużą, dlatego też nie możemy zapominać o kwestiach związanych z marketingiem. Swoją działalność możemy prowadzić w sieci, jak i w prawdziwym otoczeniu. Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszy się to pierwsze rozwiązanie. Właściwie konieczne jest posiadanie własnej strony internetowej i profilu na social mediach.

Ile może zarobić przeciętny kierowca autolawety?

Wiemy już właściwie wszystko na temat pracy kierowcy autolawety, dlatego też warto zastanowić się nad kwestią zarobków. Dość problematyczne jest wskazanie dokładnych kwot. W przypadku zatrudnienia na etat możliwe jest otrzymanie płacy stałej lub kilometrówki. Gdybyśmy uśrednili niektóre wartości, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że zarabiamy średnio od 3500 zł do 5500 zł miesięcznie. Oczywiście najważniejsza jest kwestia podstawy, do której należy doliczyć nadgodziny czy też dodatkowe kursy. Prowadzenie własnej działalności wiąże się z większymi możliwościami, niestety praca jest znacznie trudniejsza, a ryzyko- większe.