Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o skórkach, jak je wycinać i pielęgnować oraz jakie są plusy i minusy usuwania skórek dzięki naszemu przewodnikowi po skórkach. Najczęstszym błędnym przekonaniem, jeśli chodzi o skórki jest: czym dokładnie są skórki? Może Ci się wydawać, że wiesz, ale jesteś w błędzie; wielu stylistów paznokci określa niewłaściwą część paznokcia, mówiąc o skórkach. Aby Ci pomóc, weź udział w naszej krótkiej lekcji anatomii paznokci i zapoznaj się z przedstawionymi informacjami.
Kilka cennych informacji
Po pierwsze, należy zidentyfikować macierz paznokcia: jest to niewielki obszar żywej tkanki znajdujący się poniżej obrąbka naskórkowego płytki paznokcia, który tworzy komórki paznokcia. Główną jego funkcją jest ochrona macierzy paznokcia przed wszystkim, co może ją zainfekować. Jednak to właśnie różnica pomiędzy naskórkiem a skórką jest dla wielu stylistów paznokci myląca. Obrąbek naskórkowy płytki paznokcia to obszar żywej skóry, który graniczy z podstawą płytki paznokcia. Łatwo pomylić ją z naskórkiem, który w rzeczywistości jest nieżywą tkanką, która przylega do płytki paznokcia. Skórki odrywają się od spodniej strony naskórka, więc na pierwszy rzut oka wydaje się, że to jedno i to samo, ale uwaga – to zdecydowanie nie to samo! Podczas pedicure leczniczego można odsuwać naskórek, aby odsłonić i usunąć skórki, ale nie wolno wkładać narzędzia pod sam fałd paznokciowy. Może to doprowadzić do skaleczenia i zakażenia.
Skuteczne usuwanie zrogowaceń naskórka
Po usunięciu lakieru z paznokci, należy rozpocząć przygotowanie paznokci poprzez zastosowanie preparatu do usuwania skórek, a następnie namoczenie rąk w ciepłej wodzie z roztworem do namaczania, aby zmiękczyć skórę i skórki. Po kilku minutach wyjmij dłonie i osusz je czystym ręcznikiem. Do usuwania skórek można użyć ścinacza do zrogowaceń, który jest bardziej wydajny i łatwiejszy w użyciu, lub patyczka z drewna pomarańczowego. W krajach, gdzie metalowe narzędzia są niedozwolone, patyczek z pomarańczowego drewna jest najlepszym wyborem – to klasyka! Jak prawidłowo używać ścinacza do zrogowaceń naskórka? Trzymaj narzędzie tak, jak ołówek; trzymaj je lekko, ale pewnie. Przyłóż krawędź narzędzia do obrąbka naskórkowego płytki paznokcia i delikatnie naciśnij. Nasadka powinna się odsunąć i odsłonić skórki. Powtórz te czynności na innych paznokciach. Jeśli używasz suwaka, pamiętaj, aby przed zsunięciem skórek stępić wszelkie szorstkie lub ostre krawędzie pilniczkiem do paznokci. Teraz, kiedy skórki są już odsłonięte, możesz usunąć nieżywą tkankę z płytki paznokcia. Jeśli zastosujemy preparat wzmacniający, pozostały naskórek będzie przeszkadzał w przyleganiu preparatu do płytki paznokcia – nie ma mowy o podnoszeniu preparatu wzmacniającego. Jest to również problem przy nakładaniu zwykłego lakieru.
Poznaj koniecznie:
- usuwanie modzeli w Szczecinie http://www.spondylus-podologia.pl/uslugi/pielegnacja-i-leczenie-stop/usuniecie-modzeli/
- podolog Szczecin http://www.spondylus-podologia.pl/umow-wizyte-online/
Szybkie usunięcie problemu
Aby prawidłowo usunąć skórki zaleca się użycie ścinacza do zrogowaceń naskórka. Z pomocą preparatu do usuwania skórek, nie jest trudno zeskrobać nieżywą tkankę bez uszkodzenia płytki paznokcia. Do usuwania skórek nie należy używać cążek czy pilnika elektrycznego. Elektryczny pilnik powoduje tarcie, które może spalić płytkę paznokcia. Cążki powinny być używane tylko do odcinania martwych skórek, które są małym kawałkiem martwej skóry, która jest przyczepiona wokół paznokci. Być może wolisz używać preparatu do usuwania skórek podczas przygotowywania ich do zabiegu. Większość preparatów do usuwania skórek zawiera wodorotlenek potasu lub wodorotlenek sodu oraz substancje nawilżające i pozwala na delikatne usunięcie nieżywych skórek przylegających do płytki paznokcia, unikając jednocześnie potencjalnego urazu mechanicznego. Nakłada się go na 5-10 minut aby zmiękczyć skórki przylegające do płytki paznokcia i jest on niezwykle łatwy do zastosowania, dzięki czemu można zrozumieć jego zalety. Ale jak wszystko co dobre, ma też swoje minusy. Możliwe komplikacje to zmiękczenie płytki paznokcia i usunięcie zbyt dużej ilości skórek, plus możliwość wystąpienia infekcji bakteryjnej, która powoduje zaczerwienienie i obrzęk naskórka lub ścian bocznych.
Usuwanie zrogowaceń naskórka – czy to konieczne?
Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Odpowiedź zawsze brzmi twierdząco – przede wszystkim ze względów estetycznych ale nie tylko. Warto dbać o swoje paznokcie, gdyż ich wygląd jest odbiciem lustrzanym stanu naszego organizmu. Podolog z centrum podologii wskazuje, iż regularne usuwanie zrogowaceń naskórka przyczynia się do poprawy stanu płytki paznokcia. Ponadto naskórek, która odradza się po usunięciu zrogowaceń jest w lepszym stanie. Badanie podoskopowe, czyli badanie stóp pomoże odpowiedzieć na pytanie w jakim stanie jest nasz naskórek. Warto dbać o nasze stopy i dłonie, gdyż one zasługują na to! Dbałość o organizm musi obejmować wszystkie części ciała. Często zapominamy o stopach, które ukrywamy w obuwiu. Przypominamy sobie o nich, kiedy przychodzi lato i zaczynamy chodzić w klapkach. Wtedy dopiero dostrzegamy jak je zaniedbaliśmy. Wielu decyduje się wówczas na modzele leczenie. Regularne usuwanie zrogowaceń naskórka to klucz do sukcesu.