Fotowoltaika 6 kw ile wyprodukuje – bardzo często odnośnie do zestawów fotowoltaicznych pojawia się mnóstwo pytań. Pytania te mogą dotyczyć bardzo wielu zagadnień, związanych z fotowoltaiką oraz z energetyką ogólnie. Pytania te pojawiają się, oczywiście dlatego, że mało kto tak naprawdę, energetyką się interesuje, czy na przykład zajmuje zawodowo, dlatego wiedza oczywiście z tego tematu nie jest zbyt powszechna no, a jeśli chodzi o fotowoltaikę, no to wiedza jest jeszcze mniejsza, ponieważ jest to oczywiście technologia, która w szerszym spektrum tak naprawdę raczkuje dopiero w naszym kraju.
Warto sobie zatem odpowiedzieć na kilka pytań, które pojawiają się odnośnie do paneli słonecznych, i które są ze sobą powiązane.
Ile wyprodukuje prądu zestaw fotowoltaiczny o mocy 6 kilowatów?
Bardzo często pojawia się pytanie odnośnie do tego, ile energii elektrycznej jest w stanie wyprodukować dana instalacja fotowoltaiczna. Oczywiście tutaj posłużymy się konkretnym przykładem, by łatwiej było pewne rzeczy omówić. Czyli bierzemy na warsztat instalacje o mocy 6 kW. Na dzień dobry powinniśmy powiedzieć, że 6 kW jest to jedna z miar mocy paneli solarnych. Równie często możemy spotkać się z pojęciem instalacji o mocy 6 kWp (kilowatopików). Jest to w zasadzie jednostka równoważna i stosowane są one wymiennie. W zasadzie nie powinniśmy tutaj przywiązywać większej wagi do tej kwestii, bo generalnie chodzi tutaj o nomenklaturę, a przynajmniej jeżeli chodzi o informacje, które są za pomocą tych wartości przekazywane nam. Nie powinniśmy sobie zaprzątać tym głowy, czy istnieje jakaś rzeczywista różnica między kilowatem a kilowatopikiem. Tak, więc jeżeli chodzi o moc energii elektrycznej, jaka zostanie wyprodukowana przez instalację o mocy 6 kW, to przyjmujemy, że instalacja taka wyprodukuje w około 6000 kWh prądu w przeciągu całego roku. Jest to oczywiście wartość uśredniona, dla mniej więcej całego obszaru Polski. Jest to wartość podawana dla instalacji, która nazwijmy to, ma optymalne warunki montażu i tutaj warto przejść do kolejnego pytania, czyli co to są optymalne warunki montażu, dla instalacji o mocy 6 kW.
Polecamy szczególnie:
Co to są idealne warunki montażu dla instalacji o mocy 6 kW?
Wyżej powiedzieliśmy sobie, że pewne wartości są uśrednione oraz podawane dla idealnych warunków montażu. Musimy sobie tutaj powiedzieć, że idealne warunki montażu są to, ogólnie rzecz biorąc takie, które umożliwiają naszym ogniwom fotowoltaicznym wyprodukować maksymalną ilość energii, jaką te faktycznie są w ogóle w stanie zdołać wyprodukować. W naszym kraju sprowadza się to mniej więcej do tego, że panele powinny być pochylone pod odpowiednim kątem oraz być ustawione w kierunku południowo-zachodnim, ponieważ najwięcej słońca, właśnie z tego kierunku pada na ziemię. Najlepiej jeszcze, aby panele słoneczne w żaden sposób nie były zacienione. Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby na przykład panele fotowoltaiczne miały różnego rodzaju możliwość podążania za słońcem, czyli miały różnego rodzaju układy ruchome, ale raczej nie jest to korzystne z punktu widzenia energetycznego oraz ekonomicznego. O tym, że dana instalacja niekoniecznie musi mieć spełnione te optymalne warunki, wiemy doskonale i wtedy może się okazać, że instalacja określona jako instalacja o mocy 6 kW w rzeczywistości nie wyprodukuje nam tyle prądu, ile zakładamy, tylko wyprodukuje nam tego prądu odpowiednio mniej. Zazwyczaj zakłada się, że większość instalacji nigdy nie osiągnie mocy produkcyjnej 6 000 kWh rocznie, tylko osiągnie mniej więcej 90% tej wartości, co jest oczywiście wynikiem dość dobrym, jednak musimy zawsze wtedy, kiedy taką instalację montujemy uwzględniać to w naszych wyliczeniach. Kolejny problem to miejsce, jakie musimy poświęcić na instalacje o mocy 6 kW i również o tym warto porozmawiać, a w zasadzie o tym, w jaki sposób możemy tę powierzchnię nieco zredukować.
Ile zajmuje powierzchnię instalacja o mocy 6 kW?
Kiedy wyliczamy powierzchnię, jaką zajmuje instalacja o mocy 6 kW, warto posłużyć się taką analogią, że instalacja o mocy 10 kW zajmuje około 70 m2 powierzchni. Analogicznie instalacja o mocy 6 kW zajmie 60% tego, ile zajmuje instalacja o mocy 10 kW. Wychodzi nam z tego ok. 42 m2. Generalnie nie jest to mało i wiele osób, będzie miało problem, na przykład z zainstalowaniem najkorzystniejszej instalacji naziemnej. Nie zawsze też będzie to możliwe, aby zainstalować wszystkie panele na tej stronie dachu, która akurat jest najbardziej optymalna jeżeli chodzi o produkcję energii elektrycznej. Możemy tę przestrzeń nieco zmniejszyć i przede wszystkim chodzi tutaj o to, abyśmy stosowali ogniwa o wyższej wydajności. Ogólnie rzecz biorąc ogniwa fotowoltaiczne, dzielimy na dwa rodzaje. Są to ogniwa polikrystaliczne oraz ogniwa monokrystaliczne. Ogniwo fotowoltaiczne monokrystaliczne jest od ogniw polikrystalicznych nawet kilkanaście procent bardziej wydajne. Jest też niestety droższe, ale jeżeli chodzi nam tutaj o ograniczenie maksymalnie przestrzeni, jaką panele będą zajmować, no to wówczas ogniwa monokrystaliczne są najlepszym wyborem.