Ile kosztuje piaskowanie domu?

Ile kosztuje piaskowanie domu?

Piaskowanie to specjalistyczna metoda czyszczenia różnych powierzchni. W zależności od grubości i wytrzymałości materiału można dopasowywać różne ścierniwa, które wygładzają i oczyszczają jej powierzchnię. W przypadku szczególnie delikatnych, podatnych na uszkodzenia materii, należy postępować ostrożnie, przeprowadzając wcześniej próbne piaskowanie. Jeśli chodzi o czyszczenie elewacji ceglanej w Goleniowie, to ze względów bezpieczeństwa, stosowane są zwykle trzy metody. Po pierwsze piaskowanie niskociśnieniowe, po drugie hydropiaskowanie wysokociśnieniowe. Alternatywą jest także wydajne sodowanie elewacji ceglanej w Goleniowie. 

Na czym polega niskociśnieniowe piaskowanie elewacji z cegły?

Niskociśnieniowe piaskowanie ceglanej elewacji polega na wprowadzaniu w strumieniu sprężonego powietrza odpowiedniego ścierniwa na oczyszczoną wcześniej powierzchnię. Odbijający się od cegły piasek lub inny, wybrany materiał ścierny czyści jej powierzchnię. Kluczowe znaczenie dla efektywności zabiegu mają wysokość ciśnienia oraz rodzaj ścierniwa. Jeśli przeprowadzimy procedurę niedokładnie, możemy doprowadzić nawet do uszkodzenia cegły. Z kolei efektem zamierzonym może być usunięcie jej lica, co wygląda jak poszarpana, porowata cegła. Co wpływa na porowatość materiału? Rodzaj ścierniwa. Piasek posiada ostre krawędzie, a soda zaokrąglone. Natomiast hydropiaskowanie jest metodą, która ma najbardziej destrukcyjny wpływ na cegłę. 

Ile kosztuje piaskowanie domu?Co warto wiedzieć o piaskowaniu elewacji z cegły?

Duże znaczenie ma stan cegły. Stara, zabytkowa cegła może być osłabiona przez wilgoć. Kolejnym problemem może okazać się zaprawa, która ma dużą ilość wapna. Aby uniknąć uszkodzenia cegły, całą procedurę należy wykonywać ostrożnie. Najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie próbki na niewielkiej powierzchni. Niewskazane jest standardowe piaskowanie na cegłach klinkierowych. Ich powierzchnia jest znacznie bardziej delikatna niż normalnie wypalana. W związku z tym szybciej można ją uszkodzić.

Jak wykonać piaskowanie w osłonie wodnej?

Jedną wersją piaskowania jest metoda z osłoną wodną. Dysza skonstruowana jest w taki sposób, że pozwala doprowadzić przed strumień sprężonego powietrza z piaskiem małą ilość wody. W ten sposób ograniczamy pylenie, co jest opcją wygodniejszą i bezpieczniejszą. Nie zawsze można jednak ją przeprowadzić. Przeciwwskazaniem są kamienice, w których panuje duża wilgoć, osłabiająca cegłę.

Jak działa piaskarka JOS?

Do wykonania procedury piaskowania niskociśnieniowego, niezbędna jest piaskarka JOS. Dzięki niej czyszczenie elewacji z cegły jest szybsze i prostsze. Piaskarka JOS jest urządzeniem kompaktowym, dlatego bez problemu mieści się na rusztowaniu. W jej zasobniku można umieścić worek ścierniwa, np. 25 kilogramów piasku. Aby piaskarka działała poprawnie, potrzebuje są kompresor i osuszacz zziębniczy. Ostatnie z wymienionych urządzeń umieszcza się pomiędzy piaskarką a kompresorem. Dzięki niemu piasek pozostaje odpowiednio suchy.

Czym różni się piaskowanie i hydropiaskowanie?

Do przeprowadzenia hydropiaskowania potrzebujemy specjalnej dyszy i myjki wysokociśnieniowej. W dyszy powstaje podciśnienie na poziomie 140 barów. wywołane przez wodę. Natomiast w czasie piaskowania powstaje ciśnienie 0,5 do 4 bar. Czy hydropiaskowanie ma jakieś słabe strony? Po pierwsze nie ma możliwości dostosowania ilości zużywanego ścierniwa. Po drugie nie zawsze sprawdza się do piaskowania cegły. Zużycie ścierniwa uzależnione jest od parametrów myjki oraz wielkości dyszy. Wykorzystywane w tej metodzie ścierniwa szybciej się zużywają, co ma przełożenie na ich wydajność.

Czym jest sodowanie?

Sodowanie to metoda, która jest podobna do piaskowania. Różnica polega jednak na tym, że sodę oczyszczoną wprowadzamy na czyszczoną powierzchnię za pomocą strumienia sprężonego powietrza. W związku z tym nie występuje reakcja ścierna. W jaki sposób zatem czyści powierzchnię? W kontakcie z materiałem soda eksploduje, co ma efekt czyszczący. Sodowanie jest metodą delikatną, dlatego nie powoduje chropowatości powierzchni.

Jakich ścierniw używamy?

Do piaskowania ścian w Goleniowie stosujemy przede wszystkim piasek kwarcowy. Zamiennikiem może być garnet, czyli ścierniwo mineralne z grupy krzemianów. Sprawdza się do piaskowania cegły na sucho oraz na mokro. Okazuje się bardziej wydajny niż piasek, a jednocześnie ma lepszą chłonność wody. Jest jednak bardziej kosztowny. Wykorzystywany jest także do cięcia wodą pod wysokim ciśnieniem. Ponadto stosujemy sodę, która jest bezpieczna dla człowieka i środowiska. Dostępna jest w formie białych granulek. Znajduje zastosowanie w sodowaniu na sucho, jak i w osłonie wodnej.

Ile kosztuje piaskowanie cegły?

Trudno określić stałą cenę za piaskowanie, ponieważ zależy od kilku czynników. Jakich? Przede wszystkim przyjętej metody czyszczenia strumieniowo ściernego (piaskowanie niskociśnieniowe, hydropiaskowanie czy sodowanie). Znaczenie ma także wysokość ścian. W przypadku wysokiej elewacji, konieczne jest użycie rusztowania lub zwyżki. Wpływ na cenę ma także powierzchnia czyszczonej elewacji.