Ile trwa ozonowanie i co trzeba wiedzieć na jego temat?

Ile trwa ozonowanie i co trzeba wiedzieć na jego temat?

Ile trwa ozonowanie i co trzeba wiedzieć na jego temat? W czasach koronawirusa niezwykle popularne stało się ozonowanie szkół w Warszawie. Są mu zresztą poddawane również inne miejsca. Niezwykle popularne jest chociażby ozonowanie mieszkania w Warszawie (i dowolnym innym mieście). Tymczasem coś takiego, jak właśnie ozonowanie, istnieje już od bardzo dawna i choć popularności nabrało teraz, ludzie sięgali po nie od wielu lat. Czym tak właściwie jest i na czym polega? O tym porozmawiamy w dzisiejszym czasie, skupiając się przede wszystkim na czasie jego trwania.

Czym tak właściwie jest ozonowanie?

Aby wyjaśnić, czym tak właściwie jest ozonowanie na Bemowie (i gdziekolwiek indziej) należy zacząć od definicji samego ozonu. Sam w sobie jest on gazem, który często nosi przydomek “aktywnego tlenu”. Cechuje się on stosunkowo niską trwałością, jednak jest jednocześnie czymś niesamowicie toksycznym i aseptycznym. Właśnie ze względu na to ozonowanie pomieszczeń w centrum Warszawy i dowolnego innego miasta powinno być wykonywane wyłącznie przez profesjonalistów. Mimo bowiem niskiej trwałości, przy bezpośredniej ekspozycji na niego można doprowadzić do bardzo negatywnych skutków.

Ozonowanie polega na rozpylaniu ozonu w miejscu przeznaczenia. Z uwagi na swoją charakterystykę, wchodzi on w reakcję z wszelkiego rodzaju związkami organicznymi mającymi szkodliwy wpływ na organizm ludzki (pleśnie, grzyby, zarodniki, bakterie, wirusy, alergeny i wszystkie inne), w związku z czym z poddanej mu przestrzeni giną wszystkie szkodliwe związki, a w jej obrębie pozostaje świeży i delikatny zapach. Co niezwykle istotne, podobny można poczuć chociażby po burzy – nie bez powodu, gdyż tuż po niej wzrasta stężenie ozonu w powietrzu. Sam proces ozonowania nie należy do najbardziej skomplikowanych. Korzysta się w nim z tak zwanego generatora ozonu, który jest umiejscawiany w miejscu docelowym i rozpyla ten gaz po całej jego powierzchni. Całość trwa kilka godzin (dokładniejsze, choć wciąż przybliżone wartości – poniżej) i prowadzi do całkowitego pozbycia się wszystkiego, co szkodliwe i niezdrowe.

Do ozonowania należy się odpowiednio przygotować, przede wszystkim dbając o to, by móc opuścić pomieszczenie na co najmniej kilkanaście godzin (zależnie od jego powierzchni). Mowa tutaj o czasie potrzebnym zarówno na samo ozonowanie, jak i ulotnienie się ozonu z pomieszczenia (które może trwać nawet kilka godzin – można to przyspieszyć chociażby przez otwarcie okien). Ozonowanie na Bemowie polecane jest w wielu sytuacjach, ale przede wszystkim jako regularny środek do dbania o czystość miejsca, w którym się przebywa. Dzięki niemu można uzyskać jego świeżość i neutralność we wpływie na zdrowie człowieka. Nie ma limitu co do ilości przeprowadzonych ozonowań – warto jednak przeprowadzać je regularnie, zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

Ile trwa ozonowanie urzędów w centrum?

Zastanawiając się, ile może trwać ozonowanie na Ochocie i w innych rejonach Warszawy oraz innych polskich miast należy wziąć pod uwagę dwa najbardziej podstawowe aspekty: to, co zostanie poddane temuż procesowi oraz to, z jak dużą powierzchnią mamy do czynienia. Naturalnym jest, że ozonowanie hoteli na Bemowie będzie trwało znacznie dłużej (a przy okazji będzie oczywiście bardziej kosztowne), aniżeli ozonowanie mieszkania na Bemowie. Inaczej też podejdzie się do całego procesu mając do czynienia z samochodem, a inaczej – z większą przestrzenią, niekoniecznie otwartą.

Jeżeli zatem chodzi o ozonowanie w centrum, czas jego trwania w przypadku pomieszczeń o powierzchni 600 m3 (zwracamy szczególną uwagę na to, że mowa tutaj o metrach sześciennych, a nie kwadratowych) potrafi wynieść od dwóch do czterech godzin. Mając do czynienia z mieszkaniem czy lokalem o powierzchni 1500 m3, czas ten może się wydłużyć nawet do 8 godzin. Wszystko jednak zależy od zastosowanego sprzętu, ale też od specyfiki konkretnego pomieszczenia.

Ozonowanie urzędów w centrum, ale i ozonowanie jakichkolwiek innych pomieszczeń czy przestrzeni (na przykład samochodu) może trwać dłużej lub krócej. Tak naprawdę jednak należy pamiętać, że poddane mu pomieszczenia nie są od razu oddawane do użytku. Zawsze powinno się doliczyć bezpieczne 4 godziny na to, aby ozon przestał być toksyczny dla człowieka, a jego wdychanie nie powodowało negatywnych skutków ubocznych w jego organizmie.

Podsumowanie

Nie bez powodu ozonowanie Warszawa oraz wiele innych miast wręcz ubóstwia, zwłaszcza ostatnimi czasy. Świetnie sprawdza się ono w dezynfekcji i oczyszczaniu różnego rodzaju miejsc bez wykorzystania grama chemii. Przy okazji jego cena jest dość przystępna, a szybkość przeprowadzania – naprawdę zadowalająca. Ozonowanie Bemowo przeprowadza w niemal każdej przestrzeni zamkniętej i otwartej (w tym drugim przypadku zaczęto to robić przede wszystkim po starcie pandemii koronawirusa) – w biurach, pomieszczeniach mieszkalnych, szkołach, przedszkolach, hotelach, a nawet magazynach. Chcąc skorzystać z tej usługi, wystarczy skontaktować się z wykonującą ją firmą – z uwagi na czas trwania zwykle nie trzeba czekać długo na jej realizację.