Coraz bardziej popularne ozonowanie to odpowiedź na zwiększające się zanieczyszczenie naszego środowiska, jak również na mnożące się niebezpieczne wirusy i bakterie. Niezwykle przydatne jest też ozonowanie w przypadku alergików. Procedura jest też niezmiernie efektywna w pomieszczeniach użyteczności publicznej, takich jak przedszkola, żłobki, szkoły, korzystają z niej biura, instytucje czy sklepy i firmy transportowe. Aby procedura była skuteczna i pozbawiona ryzyka, należy odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Jednym z nich jest kwestia: ozonowanie ile wietrzyć mieszkanie czy biuro, by można było w nim przebywać bez zagrożenia dla zdrowia? Czy użyte cząsteczki ozonu nie pozostaną we wnętrzu i nie będą toksyczne dla mieszkańców?
Aby zyskać pewność, iż jest to metoda niezwykle efektywna i nieszkodliwa warto zapoznać się z mechanizmem jej stosowania. Czym jest ozonowanie? Najprościej mówiąc jest to proces, w którym cząsteczki ozonu, gazu obecnego również w atmosferze, łączą się z cząstkami szkodliwych substancji, a następnie ulegają rozpadowi, oczyszczając powietrze. W naturze większa ilość ozonu pojawia się w czasie burzy – tuż po jej wystąpieniu zdaje nam się, że powietrze jest lżejsze i czystsze. Podobnie przy użyciu ozonatorów – dzięki temu, że wytwarzają ten pożyteczny gaz, dają impuls do dezynfekcji (oczyszczenia z bakterii, wirusów oraz grzybów), jednocześnie zachodzi też dezodoryzacja – redukcja nieprzyjemnych zapachów. Ozonowanie mieszkania to dobry wybór w przypadku, gdy w pomieszczeniu panuje duża wilgoć i zachodzi podejrzenie, że może pojawić się pleśń lub inny rodzaj grzybów. Odgrzybianie to niezwykle trudna i skomplikowana czynność, dlatego zamiast szkodliwych środków lepiej sięgnąć po metodę o niezwykle wysokiej skuteczności i zarazem bezpiecznej. Inną sytuacją, kiedy ozonowanie pomieszczeń jest niezbędne, może być ryzyko pojawienia się chorób zakaźnych i niebezpiecznych drobnoustrojów.
Czy ozonowanie będzie efektywne i przyniesie oczekiwany rezultat?
Działanie ozonatorów oparte jest na badaniach i certyfikowanych procedurach. Producenci dbają o zaawansowaną, odpowiednią do zadań technologię, a firmy przeprowadzające przedsięwzięcie zawsze zapewniają fachową i profesjonalną ekipę. Cała procedura składa się z kilku etapów – pierwszym z nich jest przygotowanie pomieszczenia. Należy zacząć od jego dokładnego posprzątania: niezbędne jest odkurzenie, pozbycie się plam wilgoci i zalegających śmieci, a następnie dokładne i długotrwałe wywietrzenie. Kolejnym krokiem jest odsunięcie mebli od ścian, pootwieranie drzwiczek szafek i sprzętu typu lodówki, wysunięcie szuflad, otwarcie sof i kanap, rozsunięcie książek. Niezmiernie istotne jest również zaklejenie otworów wentylacyjnych w mieszkaniach, by ozon nie przedostawał się tą drogą do innych pomieszczeń, np. do sąsiadów. Natomiast w domach jednorodzinnych warto ściągnąć kratki wentylacyjne, by dezynfekcja mogła objąć również przewody wentylacyjne. Ozonowanie pomieszczeń stanie się wtedy jeszcze bardziej skuteczne. Gdy proces ma się rozpocząć, wnętrze powinno wykazywać się dużą wilgotnością, dlatego zamykamy w tym momencie okna i możemy dodatkowo nawilżyć powietrze, np. używając spryskiwaczy lub nawilżaczy elektrycznych. W trakcie działania ozonatora nie powinien przebywać w jego pobliżu, w danym pomieszczeniu lub w jego okolicy, nikt spoza ekipy dezynfekującej wnętrze. Ozon w dużym stężeniu jest szkodliwy. Urządzenie ozonatora programuje się na odpowiedni czas, który dostosowany jest do powierzchni pokoju i po włączeniu działa ono samoistnie.
Ile kosztuje ozonowanie?
Cennik procedury zależny jest od firmy zajmującej się tą działalnością. Czasem cena uzależniona jest od metrażu wnętrza objętego ozonowaniem, innym razem obliczana może zostać na podstawie czasu wymaganego do efektywnej operacji. Gdy planujesz ozonowanie pomieszczeń – cennik z pewnością odnajdziesz w ofercie danej spółki. Wszystkie koszty uzależnione są od miasta i regionu, ale uśredniając przy mniejszym, 30-40 metrowym mieszkaniu należy liczyć się z kosztem około 200-300 złotych, przy większym metrażu cena wrasta adekwatnie do powierzchni. Podobnie przy przeliczniku godzinowym – pierwsza godzina ozonowania to mniej więcej 100 zł, każda następna kosztuje ok. 50% mniej.
Ozonowanie – ile wietrzyć dezynfekowane wnętrze?
Tu z pewnością warto również działać zgodnie z instrukcją. Zaleca się odczekać dwie godziny po zakończeniu ozonowania z ponownym użytkowaniem pomieszczenia. Zaleca się też, by otworzyć na ten czas okna – ale można zrobić to tylko z odpowiednim zabezpieczeniem w certyfikowaną maskę, a następnie opuścić wnętrze. Gdy upłynie przewidywany okres, możemy bez ryzyka korzystać z pokoju. Żaden niepożądany zapach nie utrzymuje się w powietrzu, a z pewnością sterylne warunki, które powstały w trakcie procedury sprawią, że ochrona przed szkodliwymi drobnoustrojami jest optymalna. Gdy decydujemy się skorzystać z opcji ozonowania, najlepiej jest zwrócić się do sprawdzonych w tej branży firm, które mają długoletnie doświadczenie, profesjonalnych pracowników i korzystają z nowoczesnych generatorów ozonu.