Różnica między czujnikami mikrofalowymi a czujnikami podczerwieni

Różnica między czujnikami mikrofalowymi a czujnikami podczerwieni

Różnica między czujnikami mikrofalowymi a czujnikami podczerwieni — niektórzy uważają, że te dwa typy czujników ruchu działają tak samo. A tak nie jest! W końcu mikrofalowe i podczerwone czujniki ruchu bardzo się od siebie różnią. Dlaczego te urządzenia są powszechnie popularne? Jakie są różne warianty? Jakie są ich główne zalety?

Dlaczego czujniki ruchu są tak popularne?

Różnica między czujnikami mikrofalowymi a czujnikami podczerwieni
Różnica między czujnikami mikrofalowymi a czujnikami podczerwieni

Wiele osób kojarzy te urządzenia przede wszystkim z rozwiązaniami podnoszącymi poziom bezpieczeństwa. Tak właśnie dzieje się w praktyce. Niestety złodzieje nie siedzą bezczynnie. Dlatego opłaca się zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby chronić siebie, innych członków rodziny i swoją własność. Należy dodać, że czujniki ruchu znajdują zastosowanie w nieruchomościach, miejscach prywatnych, firmowych, biznesowych czy publicznych. Nowoczesne produkty są skuteczne. Ponadto działają niezawodnie. Nawet w obliczu nie do końca sprzyjających warunków atmosferycznych (jednak żeby to zapewnić trzeba wybrać odpowiedni model odporny). Ponadto są stosunkowo tanie w eksploatacji. Eksperci zwracają uwagę, że jest to zatem bardziej ekonomiczne rozwiązanie. W porównaniu np. z wynajęciem firmy ochroniarskiej, która niestety nie zawsze jest odporna na błędy. Elektronika jest zdecydowanie mniej zawodna. Co ważne, produkty te są uniwersalne. Na przykład można ich użyć w pobliżu schodów prowadzących do drzwi wejściowych. W ten sposób można np. bez problemu dostać się do środka po zmroku. Jest to rozwiązanie oszczędzające energię. W końcu czujnik ruchu wykrywa obecność osoby, a światła zaczynają się świecić. Tylko w określonych momentach (kiedy dana osoba znajduje się w zasięgu działania), itp. Można więc np. bez problemu wejść do domu – nawet z torbami z zakupami w obu rękach. Włączanie i wyłączanie takich urządzeń odbywa się automatycznie. Nie jest wymagana żadna interwencja człowieka.

Jak działają mikrofalowe czujniki ruchu?

Takie urządzenia są często wybierane. Eksperci podkreślają, że są one wyjątkowo dokładne. Nic więc dziwnego, że klient (chcąc zapewnić sobie i pozostałym członkom rodziny bezpieczeństwo i komfort psychiczny) zdecydował się w praktyce na to właśnie rozwiązanie. Jaka jest tutaj zasada działania? Nowoczesne czujniki z tej grupy wykorzystują mikrofale o niskiej częstotliwości. Przeznaczone są do analizy ruchu w postaci zaburzeń generujących fale. Czujnik ruchu działa, gdy częstotliwość fali odbieranej przez urządzenie jest inna niż wysyłana. Światło włącza się automatycznie. Ponieważ częstotliwość jest taka sama jak poprzednio, nic się nie wydarzy w dalszej części tego numeru. Warto zauważyć, że czujniki mikrofalowe nazywane są również czujnikami aktywnymi. Jaka jest tutaj główna zaleta? Na pewno chodzi o dokładność. W końcu te czujniki mikrofalowe reagują na każdy ruch. Niekoniecznie wykonywane wyłącznie przez ludzi. Czułość jest tutaj naprawdę wysoka. Ponadto te czujniki mikrofalowe są wszechstronne. Dzieje się tak dlatego, że z powodzeniem można je stosować na przykład na zewnątrz.

Czujniki ruchu na podczerwień: co warto o nich wiedzieć?

Ty również możesz zdecydować się na takie rozwiązania. Nazywane są również pasywnymi urządzeniami PIR. Jaka jest zasada działania? Tutaj wykorzystywane są źródła podczerwieni i ciepła. Paradoksalnie czujniki te same nie wykrywają ruchu. Po pierwsze reagują na zmiany temperatury. Są w pełni przygotowane do pracy w środowiskach takich jak wykrywanie różnego rodzaju promieniowania cieplnego pochodzącego z ludzkiego ciała. Jaka jest tutaj główna zaleta? Ten czujnik ruchu na podczerwień powinien być umieszczony bardzo precyzyjnie. Co ważne, aktywują się tylko wtedy, gdy w obszarze ich działania znajduje się człowiek. Z pewnością są mniej czułe, co w niektórych przypadkach można uznać za zaletę. Rozważmy na przykład miejsce, w którym znajduje się wiele zwierząt. Warto zaznaczyć, że takich urządzeń nie należy montować w pobliżu okien i kaloryferów (właśnie dlatego, że ich zasada działania opiera się na zmianach temperatury).

Co warto wiedzieć o podwójnych sensorach?

Obie powyższe opcje mają swoje zalety. Nic dziwnego, że na rynku pojawiają się czujniki ruchu (są takie produkty w sklepach), które łączą w sobie zalety produktów aktywnych i pasywnych. Takie nowoczesne produkty są szczególnie często wybierane przez osoby, którym zależy na bardzo dobrym systemie alarmowym. Warto zauważyć, że podwójne czujniki są rzeczywiście czułe. Dzięki temu szybko wykrywają np. osoby, które przypadkowo znalazły się w obszarze ich działania. Co więcej, urządzenia te są zarówno dokładne, jak i wszechstronne. Należy jednak wspomnieć, że czujniki ruchu typu dualnego nie są stosowane w środowiskach oświetlonych, takich jak schody prowadzące do drzwi wejściowych. Wszystko dlatego, że nadwrażliwość może je zbyt często włączać i wyłączać.