Czym są wiązary dachowe?

Czym są wiązary dachowe?

Czym są wiązary dachowe? Budowa domu to wiele etapów i mnóstwo potrzeb do podejmowania kosztownych decyzji. Im więcej wiedzy posiadamy, tym łatwiej jest nam uniknąć wielu problemów w przyszłości. Oczywiście w miarę trwania inwestycji zdobywamy wiedzę o kolejnych elementach i tym samym z czasem jest nam znacznie łatwiej. Spośród poszczególnych etapów jednym z najbardziej wymagających jest sam dach. Przede wszystkim sprowadza się to do stosunkowo dużych kosztów, które stanowią znaczącą część całej inwestycji. Ponadto jest to jeden z ostatnich etapów, zanim przejdziemy do przygotowania wnętrz pomieszczeń (oczywiście w uproszczeniu). W ramach tego artykułu weźmiemy na tapet przede wszystkim wiązary dachowe. Czym one są? Jakimi zaletami się cechują? Jaki jest koszt ich wykonania? Odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć w dalszej części tego artykułu.

Czym jest więźba dachowa?

Rozpoczynając temat od początku, należy przedstawić, czym w ogóle jest więźba dachowa. Nasz dach musi być oparty na pewnej konstrukcji. Stanowi ona szkielet, który stanowi solidnie posadowienie całej konstrukcji. Istotą jest przenoszenie naprężeń, które się pojawiają. Możemy powiedzieć, że więźba stanowi stelaż. Jest to stosunkowo nieskomplikowana konstrukcja względem zasady działania, a jednak dość zagmatwana w kwestii elementów, które wchodzą w jej skład. Inwestor nie musi jednak znać wszystkich tych nazw, ponieważ nie są one najistotniejsze z praktycznego punktu widzenia. Można je jednak wymienić. Murłata, krokwie, jętka czy wiatrownica to najważniejsze elementy całego drewnianego stelaża. Tutaj przechodzimy do sedna tego artykułu. Więźba dachowa występuje w dwóch podstawowych formach. Właśnie tutaj pojawiają się wiązary, które są alternatywą w stosunku do tradycyjnej więźby dachowej.

Więźba tradycyjna a wiązary

wiązary WrocławTradycyjna więźba dachowa jest od podstaw wykonywana przez cieślę. Od razu pojawia się więc podstawowa wada tego rozwiązania. Trzeba zatrudnić dobrego specjalistę do tego, żeby wykonać tę pracę odpowiednio. Oczywiście fachowiec, który chce wykonać pracę na satysfakcjonującym poziomie dla inwestora, musi poświęcić na to adekwatną ilość czasu. To z kolei prowadzi do podwyższenia kosztów. Oczywiście jeśli wszystko zostanie szybciej, to wtedy ekonomiczne jest to opłacalne w stosunku do ceny wiązarów dachowych. W przypadku tradycyjnego rozwiązania pojawia się też problem w kwestii jakości drewna. Wiązary muszą spełniać swoją jakość, ponieważ są prefabrykowane. Tradycyjna więźba bywa wykonywana z mokrego drewna, co może prowadzić do katastrofy w przyszłości. Ostatecznie drewniane wiązary okazują się rozwiązaniem bezpieczniejszym i lepszym jakościowo, ale zwykle droższym.

Podstawowe informacje o wiązarach

Wiązary pełnią tę samą funkcję, co tradycyjna więźba. Również jest to podparcie całej konstrukcji dachu. Samo wykonanie jest już inne. Węzły są miejscami, w których dochodzi do połączenia poszczególnych wiązarów. Najczęściej jest to technika wykonywana z drewna, chociaż pojawiają się również alternatywy w postaci żelbetu czy stali. Są one jednak przeznaczone przede wszystkim do wyjątkowych celów. Przede wszystkim drewniane wiązary dachowe są bardziej wytrzymałe niż tradycyjna więźba. Stal lub żelbet tym bardziej deklasują tradycyjne rozwiązania. Wiązary są elementami prefabrykowanymi. To oznacza, że muszą one spełniać warunki jakościowe, żeby móc zostać dopuszczone do występowania na rynku.

Koszt tego rozwiązania

Ile musimy zapłacić, jeśli chcemy mieć bardziej wytrzymały dach? Cennik wiązarów kratowych sprowadza się do około 20000 złotych w przypadku dachu o powierzchni zbliżonej do 120 m2. Ta kwota zdecydowanie nie przeraża. Szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę zalety, które pojawiają się wraz z tym rozwiązaniem. Prefabrykowane elementy są wyprodukowane w taki sposób, żeby idealnie do siebie pasować. Ponadto wiązary są szybsze w instalacji niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego rozwiązania. Uwzględniając wszystkie czynniki, jest to z pewnością pełnowartościowe rozwiązanie. W wielu przypadkach będzie najskuteczniejsze i powinno zostać podstawowym wyborem. Szczególnie w przypadku polskich warunków, które trudno zaklasyfikować do najłatwiejszych na świecie dla dachu.

Zestawienie zalet do wad

Wcześniej wymienione zalety nie są jednak wszystkimi. Przede wszystkim wiązary to wysoka jakość drewna, a tym samym podwyższona wytrzymałość całej konstrukcji. Przedsięwzięcie jest stosunkowo szybko realizowane. Ponadto w mniejszym stopniu zależy to od konkretnego wykonawcy. Ostatecznie jest to rozwiązanie bezpieczne dla mieszkańców, a także ekologiczne. Czy wiązary kratowe mają pewne wady? Oczywiście, że tak. Nie jest to również rozwiązanie idealne. Co jest szczególnie warte uwagi? Przede wszystkim znaczący wzrost kosztów wraz z komplikacją kształtu samego dachu. Tradycyjna więźba powstaje na miejscu, a więc nie ma potrzeby dostarczania prefabrykowanych elementów. Jednak ta pierwsza kwestia jest najistotniejsza. Ostatecznie jest to rozwiązanie bardzo wartościowe i w większości sytuacji okazuje się najskuteczniejsze. Nie jest pozbawione wad, ale jednak należy rozpatrywać ten rodzaj więźby dachowej w pierwszej kolejności. Za nieco wyższe koszty mamy możliwość skorzystania z wielu zalet tego rozwiązania.