Jak działa pianka neoprenowa

Jak działa pianka neoprenowa

Nawet jeśli użyjesz pianki bez pistoletu, będziesz w stanie uszczelnić wszelkie szczeliny za jej pomocą. Jest wyjątkowa w swoich właściwościach i składzie i na pewno Cię nie zawiedzie. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na markę materiału budowlanego, cechy techniczne, instrukcje obsługi i inne szczegóły dotyczące pracy.

Zapoznaj się z kilkoma zasadami, które pomogą Ci prawidłowo używać pianki uniwersalnej:

 • Bez użycia pistoletu trudno jest regulować przepływ piany montażowej. Przetestuj intensywność substancji na podłożu, aby nie popełnić błędu w pracy.
 • Przy pomocy pistoletu staraj się regulować przepływ piany i uważaj na pierwsze pociągnięcie spustu. Ponieważ zawór nie jest zaprojektowany na początku, trudno jest zorientować się w sile nacisku. Później nie będziesz miał takich problemów, a sama piana będzie wychodziła stopniowo i gładko. Wyjątkiem są uszkodzenia mechaniczne pistoletu lub zatkana piana.
 • Butlę należy zawsze przechowywać w pozycji odwróconej. Jeśli dotarcie do wąskich szczelin jest trudne lub niemożliwe, należy zamocować wąż PCV.
 • Należy zwrócić uwagę na rozszerzalność wyjściowej pianki. Zależy to od producenta i środowiska. Przybliżony współczynnik rozszerzalności wynosi 2-2,5. Dlatego nie jest konieczne wypełnianie pianką całego amortyzatora. Jeśli trzeba nałożyć kilka warstw, należy poczekać, aż poprzednia wyschnie.
 • Producenci podają czas utwardzania około 12 godzin. W praktyce, w większości przypadków trwa to około 6 godzin.
  Resztę pianki odcinamy tylko ostrym narzędziem. Jeśli bierzesz zwykły nóż kuchenny, upewnij się, że jest on zdolny do cięcia. Jeśli nie musisz koniecznie ciąć równo, to możesz pominąć ten punkt.
 • Pamiętaj, że po każdym użyciu pistoletu do piany należy zastanowić się, czy będziesz go używał w najbliższej przyszłości. Jeśli zamierzasz wykorzystać pozostałą w puszce piankę w ciągu najbliższych kilku dni, nie ma potrzeby czyszczenia urządzenia i wyjmowania puszki. Jeśli nie zamierzasz wykonywać żadnych innych prac, najlepiej jest zdemontować i wyczyścić części piankowe. Pianka może być przechowywana przez co najmniej jeden miesiąc w szczelnie zamkniętym pojemniku i zachowuje swoje właściwości.
 • Spróbuj pomyśleć o wielkości puszki, którą możesz wykorzystać do prac naprawczych.
  Jeśli pracujesz bez broni, pamiętaj o zachowaniu środków ostrożności i stosowaniu sprzętu ochronnego. Piana jest trudna do usunięcia z odzieży, dlatego należy nosić kombinezony. Najprostszym sposobem na wyczyszczenie rąk jest aceton lub rozgrzany olej kuchenny.
 • Przeterminowana pianka nie jest w stanie spełniać swojej funkcji.
 • Praca z pianką bez pistoletu jest opcją tymczasową, więc z czasem lepiej jest kupić narzędzie i używać go do wygodnego wypełniania luk. Łatwiej jest z nim regulować przepływ piany, ale trzeba pamiętać o jego czyszczeniu. Jest to dość trwałe narzędzie.
 • Niezależnie od sposobu pracy z pianką, należy przestrzegać wszystkich zasad i środków ostrożności.

Life hack: jak obejść się bez pistoletu do montażu pianki

Jeśli nie masz pod ręką pistoletu natryskowego lub jeśli jeden z nich zepsuje się podczas pracy, możesz użyć improwizowanych metod. Prosta alternatywa dla tego narzędzia jest dobrym pomysłem. Będziesz potrzebował plecionego drutu. Aby go użyć, należy wyciągnąć żyłkę z drutu. Następnie potrzebujemy kołka o odpowiedniej średnicy, przycinamy go na wymiar. Staje się on wtedy skrócony i łatwy w użyciu. Wciśnij kołek na koniec warkocza. Dzięki temu szczelina na kołku zniknie. W przeciwnym razie pianka będzie wyciekać podczas użytkowania. Jeśli nie możesz założyć go ciasno, przytnij kołek trochę bardziej.

Kołek pasuje idealnie dzięki ciasnemu pasowaniu. Wystarczy oderwać wieczko, umieścić kołek na kołku i stopniowo wywierać coraz większy nacisk. Z butelki zacznie wydobywać się piana. Podczas pracy z tym domowym urządzeniem należy zawsze nosić rękawice ochronne.

Dlaczego eksperci zalecają używanie pistoletu?

Nawet jeśli uda ci się obejść bez profesjonalnego pistoletu, eksperci radzą, abyś nadal używał tego narzędzia do osiągania swoich celów. Jest kilka zalet pistoletu:

 • Oszczędność środka uszczelniającego. Używając pistoletu montażowego,
 • Oszczędzasz dużo pianki. Jeśli używasz rurki (własnej roboty lub tej dołączonej do zestawu), zużycie wzrasta nawet 3-krotnie. Jest to szczególnie ważne podczas przeprowadzania dużych remontów;
 • Wypełnianie otworów tak dokładnie, jak to możliwe. Wąska dysza pozwala wypełnić nawet trudno dostępne miejsca i najmniejsze szczeliny;
  wygodny i szybki.

W przypadku prac na dużą skalę lepiej kupić pistolet, zainstalować go w cylindrze i skorzystać z profesjonalnej metody. Jeśli chcesz spienić okno w domu, możesz zrobić z modelami domowymi bez dodatkowego zakupu pistoletu.

Jak prawidłowo używać pianki poliuretanowej?

Wybierając piankę poliuretanową należy zwrócić uwagę na następujące ważne punkty:

 1. Data ważności. Jeśli zbliża się termin ważności, lepiej nie używać materiału eksploatacyjnego, ponieważ nie będzie on spełniał swojej funkcji po upływie terminu ważności.
 2. Pamiętaj, aby wstrząsnąć puszką przed użyciem. Czas ten wynosi co najmniej pół minuty.
 3. Następnie odwróć puszkę do góry dnem i zabierz się do pracy. Jest to ważne, ponieważ gaz propylenowy jest zawsze lżejszy od piany, a to właśnie on odpowiada za wypychanie piany z butli. Znajduje się on w górnej części.
 4. Nawet w przypadku uszczelniaczy o doskonałej przyczepności konieczne jest przygotowanie powierzchni. Należy usunąć kurz i lekko zwilżyć powierzchnię.
 5. Unikaj zbyt dużej ilości wody, ponieważ uniemożliwia ona przyleganie.