Jak wybrać skarpetki?

Jak wybrać skarpetki?

Na pierwszym miejscu najpopularniejszych prezentów na świecie królują skarpetki. Są jednocześnie najbardziej niechcianym prezentem. Co powoduje takie zróżnicowanie? Z pewnością o całkowitym nietrafieniu skarpetek w roli prezentu decyduje nieumiejętne dobranie tej części odzieży.

Kupowanie ich sobie lub innym bez zastanowienia, sugerując się tylko kolorem oznacza zamknięcie kolejnej pary na wieki w szufladzie lub w koszu na śmieci.
Żeby uniknąć ryzyka kolejnego, nieudanego zakupu, przede wszystkim należy wiedzieć, że jest kilka rodzajów skarpetek, a także dopasować je do pozostałych elementów garderoby.

Rodzaje skarpetek

Jest kilka rodzajów skarpetek. Prawie wszystkie zakłada się do spodni lub sportowych strojów.

  • Podkolanówki są długie, sięgają, jak sama nazwa wskazuje, aż do kolana. Kiedy je nosić? Idealnie sprawdzają się do eleganckiego garnituru i dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Podkolanówki nie zsuwają się, więc nie ma ryzyka, że zamienią się w nieestetyczne wałki tuż nad kostką. Podkolanówka ukryje też łydkę przed widokiem w pozycji siedzącej.

Uwaga: podkolanówki brzydko wyglądają, kiedy zakładają je kobiety do spódnic do kolan. Dopuszczalne jest zakładanie podkolanówek do długich spódnic lub sukienek.

  • Jak wybrać skarpetki?Skarpetki klasyczne są najpopularniejsze. Chętnie noszone zarówno przez mężczyzn, jak też kobiety. Mają długość do połowy łydki, więc z tego powodu zalecane są, podobnie jak podkolanówki do garniturów i spodni.
  • Skarpetki 3/4 sięgają kilka, 3-4 cm za kostkę. Ich długość plasuje się w połowie odległości między łydką a kostką. Polecane są do mniej zobowiązujących spodni, czyli casualowych, płóciennych, jeansów i sportowych.
  • Zakostki, jak sama nazwa wskazuje sięgają ledwie za kostkę. Chętnie zakładają je osoby, prowadzące aktywny styl życia i rowerzyści. Pasują do sportowych butów i odzieży w stylu sportowym.
  • Skarpetki stopki nie powinny wystawać z obuwia. Stopki mogą być nieco bardziej zabudowane lub też całkowicie niewidoczne, idealnie dopasowane do balerinek. Te skarpetki są stanowczo domeną kobiet i są produkowane wyłącznie na ich potrzeby. Mają za zadanie chronić stopę przed obtarciami, a jednocześnie nie szpecić widoku pięknie odzianej stopy wystającą skarpetą. Stopa powinna sprawiać wrażenie gołej.

To jedyne skarpetki, które można zakładać do sukienek i spódnic.

Kolor skarpetek wedle okazji i stroju

Dobranie skarpetek do stroju to prawdziwie męski dylemat. Czy dobierać je do koloru obuwia, czy do spodni?

  • Czarne skarpetki pasują do czarnego garnituru i czarnych lakierek. Skarpetki w tym szczególnym przypadku powinny być gładkie, bez wzorów.
  • Brązowe, bordowe skarpetki pasują do brązowych butów i casualowych, płóciennych spodni. Mogą być we wzory- ulubione, męskie romby, kropki, paski.
  • Granatowe skarpetki będą idealne do granatowego garnituru, granatowych lub niebieskich spodni, a nawet do jeansów w wersji bardziej eleganckiej. Idealnie dopasują się do brązowych butów z naturalnej skóry lub eleganckich, czarnych pantofli.
  • Białe skarpetki zakłada się tylko do jasnych, białych strojów i sportowego obuwia.

Warto zauważyć, że  dylematów skarpetkowych  nie mają kobiety. W zależności od pory roku do garnituru lub spodni zakładają albo szpilki (więc bez skarpetek) albo pantofle, gdzie idealnie sprawdzają się cieliste, pończochowe podkolanówki, skarpetki lub stopki.

  • Kolorowe skarpetki we wzorki, kwiatki, misie i bałwanki pasują do każdego swobodnego stroju. Mogą manifestować dobry nastrój albo zabawę strojem. Ich wybór jest nieskończony.

Skarpetki na specjalne okazje

Jest wiele sytuacji, gdzie należy zakładać specjalne skarpetki.

Sport wymaga zastosowania specjalnej odzieży, dotyczy to również, a może przede wszystkim skarpetek. Piłkarz, tenisista, biegacz potrzebuje skarpetek idealnych- muszą dobrze wchłaniać i odprowadzać pot oraz mieć specjalne wzmocnienia trzymające stopę.

Turystyka górska i piesza wymaga innych skarpetek.Zazwyczaj są one długie, najlepiej wełniane lub z mieszanki wełny i bawełny. Muszą dobrze chronić stopę przed przepoceniem, obtarciami i chłodem.

Skarpetki dla najmłodszych. Dzieci to specjalna kategoria szczególnie wymagających klientów. Skarpetki powinny być idealnie wysokiej jakości, zrobione z bawełny z dodatkami,  kolorowe, czyli zachęcające do noszenia a także przeciwślizgowe. Specjalnie gumowane spody w kropeczki lub paski ułatwiają naukę chodzenia oraz chronią przed upadkiem na śliskiej powierzchni.

Jakość dzianiny na skarpetki

Stopy się naturalnie pocą. Dzianina, z której produkowane są skarpetki powinna mieć wysoką jakość. Powinna przepuszczać i odprowadzać wilgoć, nie podrażniać skóry, dobrze przylegać, nie rozciągać się, nie wałkować oraz chronić przed chłodem. Dokonując zakupu, należy stanowczo przeczytać skład dzianiny.

Jak prać skarpetki?

Istnieje wiele żartobliwych opowieści o tym, że w pralkach mieszka skarpetkowy potwór, który złośliwie zjada jedną sztukę z pary. Bez względu na legendę, do prania skarpetek warto zaopatrzyć się w specjalny woreczek do prania bielizny. Higiena to podstawa. Skarpetki muszą być czyste, więc zmieniać należy je codziennie.