Jak prowadzić warsztat samochodowy?

Jak prowadzić warsztat samochodowy?

Prowadzenie warsztatu samochodowego, jak wie praktycznie każdy właściciel lub kierownik, nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Dla laika może wydawać się to dość proste – zepsute samochody przyjeżdżają, zostają naprawione, a klient płaci za wykonaną pracę. Jednak ze względu na złożoność nowoczesnych samochodów i nieprzewidziane problemy z konserwacją, nawet najbardziej rutynowa naprawa samochodu może zamienić się w niepożądane fiasko. Nie wspominając już o tym, że kontakty z klientami mogą być czasem dość stresujące. I wreszcie, na koniec dnia, cała operacja musi być opłacalna. Dlatego każdy mechanik samochodowy potrzebuje wszelkiej pomocy związanej z prowadzeniem dobrego warsztatu samochodowego.

Umiejętności osobiste

Zestaw dobrych umiejętności ludzi to coś, co każdy kierownik musi mieć. W każdej sytuacji, trzeba znaleźć sposób, aby skutecznie komunikować się z każdym klientem. W końcu jest to praca, w której masz do czynienia z różnymi typami ludzi. Niektórzy nie są technicznie obeznani, a inni myślą, że wiedzą wszystko. Aby znaleźć wspólny język z każdym z nich, Twoja komunikacja musi być elastyczna. Niemniej jednak, zachowaj inicjatywę po swojej stronie, tak abyś mógł „poprowadzić” rozmowę do pożądanego celu. Pamiętaj, że większość klientów jest pod pewnym stresem, kiedy przyprowadza swój samochód do warsztatu, zwłaszcza jeśli jest zepsuty. Jest to zrozumiałe, ponieważ nie wiedzą, jak długo potrwa naprawa i ile będzie kosztować. Podejście właścicieli warsztatów musi być łagodne i uspokajające, tak aby klient wiedział, że jego samochód jest w dobrych rękach. Jest takie stare powiedzenie, że rzemieślnik jest tak dobry, jak dobre są jego narzędzia. Choć może to zabrzmieć korkowo, to stare porzekadło jest w rzeczywistości całkiem prawdziwe. Każdy warsztat samochodowy potrzebuje szerokiej gamy narzędzi i specjalistycznego sprzętu.

Optymalizacja narzędzi

Aby zoptymalizować liczbę potrzebnych narzędzi, dobrze jest podzielić wszystkie swoje narzędzia na dwie oddzielne kategorie. Pierwsza z nich to coś, co można nazwać „narzędziami osobistymi”. Ten zestaw składa się z różnych narzędzi i urządzeń, których technik używa w swojej codziennej pracy. Zazwyczaj są to klucze, nasadki, szczypce, młotki itd. Ponieważ każdy technik powinien mieć swój własny zestaw narzędzi osobistych, w pełni zaopatrzony wózek narzędziowy jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem dla każdego z nich. Drugą kategorię można nazwać „narzędziami wspólnymi”. Tutaj znajduje się wiele specjalistycznych narzędzi i urządzeń. I tu właśnie robi się trochę trudniej, ponieważ te rzeczy są zazwyczaj dość drogie. Aby jak najwięcej skorzystać, należy być strategicznym przy zakupie tych urządzeń.

Polecamy uwadze:

Równowaga pracy

Przy zatrudnianiu zawsze szukaj równowagi między „zapałem lub pasją” a „doświadczeniem lub wiedzą”. Chociaż technicy muszą posiadać umiejętności odpowiadające potrzebom Twojego warsztatu, dodatkowa wiedza i doświadczenie są zawsze korzystne. Pożądane jest również, aby każdy z nich był dobrym graczem zespołowym. Należy zapewnić swoim technikom możliwości nauki, kursy i doskonalenie zawodowe. Ponadto należy zadbać o dostępność literatury i informacji, takich jak podręczniki i specyfikacje producentów. Jest to niezbędne, jeśli chcemy, aby nasz zespół był na bieżąco z rozwojem branży. Należy również motywować ich do dążenia do doskonałości i rozwijania umiejętności, w których są dobrzy. Dobra organizacja pracy jest jednym z najważniejszych aspektów. Nie tylko sprawi, że Twoje miejsce pracy będzie działał bardziej efektywnie, ale również pomoże Ci osiągnąć wyższy poziom jakości. Ustal procedury przepływu pracy, które muszą być przestrzegane w codziennej pracy warsztatu. Najlepiej mieć procedurę serwisową dla pojazdów w kolejności, w jakiej trafiają do warsztatu. Jeśli samochód ma wiele usterek, najpierw zdiagnozuj je wszystkie i ustal, co jest potrzebne, a następnie napraw.naprawa-samochodu-w-szczecinie

Wydajność warsztatu

Przed zwróceniem samochodu klientowi należy dwukrotnie sprawdzić, czy wszystkie naprawy zostały wykonane prawidłowo. Jeśli to możliwe, zabierz samochód na krótką jazdę próbną. Czystość jest tak samo ważna jak inne aspekty, więc nalegaj, aby miejsca pracy były codziennie sprzątane, a narzędzia i sprzęt pozostawały na swoim miejscu. Jest jeszcze jeden trik, który nie tylko zwiększy sprzedaż, ale także zwiększy zaufanie klientów do Twojego warsztatu. Nazywa się to inspekcją przedserwisową i składa się z serii punktów kontrolnych i testów. Niezależnie od tego, z jakiego powodu samochód został przyprowadzony do warsztatu, zostanie on sprawdzony we wszystkich punktach kontrolnych. Tak więc, samochód może być tam tylko do wymiany oleju, ale będziesz sprawdzać hamulce, paski, płyn chłodzący, opony, i tak dalej. Jeśli poinformujesz klienta, że przeglądy ujawniły wszelkie zbliżające się awarie, poczują się bardziej pewni i ufni w ogólną wydajność warsztatu. Wymiana oleju, wymiana amortyzatorów, naprawa samochodów to podstawowe czynności wykonywane w warsztatach samochodowych.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl