Jak powstają nadruki na koszulkach?

Jak powstają nadruki na koszulkach?

Koszulki z nadrukami są chętnie wybieranymi gadżetami reklamowymi, doskonałe jako uniformy dla pracowników czy też drobne upominki dla klientów. Często wybierają je również osoby, które chcą pokazać wszystkim swoje zainteresowania czy poglądy.

Przygotowanie projektu

Przed przystąpieniem do nadruku ważną kwestią jest opracowanie projektu. Trzeba więc ustalić wszelkie parametry, które będą oddziaływały na uzyskane rezultaty. Osoby chcące zakupić odzież z nadrukiem mogą przesłać gotowy projekt graficzny firmie zajmującej się drukiem. Istnieje także możliwość wykonania projektu przez profesjonalistów, którzy wezmą pod uwagę wytyczne klienta. Ważne jest to, aby określić ilość sztuk oraz kolorów, które będą zastosowane w danym projekcie. Wiele firm introligatorskich zajmuje się tworzeniem odzieży z nadrukiem nie tylko w ilościach hurtowych, ale także pojedynczych sztuk.

Jakie są rodzaje druków?

1. Sitodruk bezpośredni

Popularna technika często używana do druków na koszulkach. Za jej pomocą można przygotować również duże ilości odzieży. Cały proces tworzenia odzieży z własnym nadrukiem rozpoczyna się oczywiście od stworzenia grafiki, jaka ma zostać umieszczona na ubraniu. Następnie jest ona poddana wektoryzacji, a więc stworzenia w formacie do druku. Przy pomocy wektoryzacji można powiększać i zmieniać kształt grafiki bez zmian jej proporcji czy pogorszenia jakości nadruku. Kiedy już grafika będzie gotowa wówczas przystępujemy do drukowania. Najpierw przygotowujemy matrycę, a więc aluminiową ramę z drobniutką metalową, poliestrową czy nylonową siatką. Niektóre oczka przysłaniamy, aby w danym miejscu farba nie dostała się na tkaninę. Na siatce umieszcza się  już gotowy szablon lub też przysłania się oczka specjalnym do tego roztworem. W kolejnym kroku farba przetłaczana jest na koszulkę. Takie ubrania z własnym nadrukiem mogą posiadać nawet niezwykle precyzyjne i skomplikowane wzory, a to dzięki zastosowaniu sita.

2. Druk sublimacyjny

Kolejną metodą nanoszenia druków na koszulki jest druk sublimacyjny. Wykorzystywany zwłaszcza do nanoszenia grafiki na jasne materiały, zwłaszcza do białego poliestru. Dzięki niemu jesteśmy w stanie nanieść na tkaninę nawet niezwykle skomplikowane wzory. Druk sublimacyjny na tkaninach wykonywany jest przy zastosowaniu zjawisk fizycznych. Najpierw przygotowujemy projekt, po czym pierwszym krokiem jest zadrukowanie papieru sublimacyjnego, przy użyciu specjalnych tuszy nanosimy na niego projekt nadruku. W kolejnym kroku wygrzewamy dany materiał przy użyciu prasy. Tusze przedostają się do wnętrza tkaniny, dzięki czemu uzyskujemy doskonały efekt nadruku. Wzór ma wyrazistą kolorystykę, jest bardzo wysokiej jakości, ponadto wykazuje się odpornością na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych i ścieranie. Barwniki znajdujące się w tuszach łączą się świetnie z tkaninami poliestrowymi, aczkolwiek ten sposób nadruku znajduje zastosowanie również w tkaninach zawierających mieszankę poliestru i bawełny. Możliwa jest również sublimacja na bawełnie ciemnej.

3. Druk termotransferowy

Kolejna metoda wykonywania nadruku na koszulkach, w której grafika przenoszona jest przy użyciu papieru transferowego. Uzyskany nadruk jest gładki i niezwykle wyrazisty. Metoda ta jest tak samo chętnie wybierana co sitodruk, co ważne, dzięki niej można opracować nawet pojedyncze sztuki odzieży. W tej technice przyklejamy specjalną folię albo papier transferowy do ubrania poprzez zastosowanie wysokiej temperatury i siły nacisku. Przydatnym narzędziem do jego wykonania jest prasa, papier transferowy z farbą wodną albo tuszem solentowym i sublimacyjnym oraz folia lub flock. Metoda ta wykorzystywana jest zwłaszcza przy niewielkich nakładach, sprawdza się do materiałów o nierównej fakturze. Ważnym etapem jest dobranie odpowiedniej gramatury papieru. Musi on uwalniać barwnik i być wytrzymały na wysokie temperatury. Nie może również wchłaniać do wewnątrz zbyt dużej ilości farby. Niekiedy niezbędna jest jego modyfikacja poprzez dodanie do niego pewnych substancji.

Zobacz również:

Aby móc zamówić koszulki firmowe z własnym nadrukiem, których druk będzie wytrzymały i trwały, należy dobrać odpowiednią technikę nadruku. Termotransfer będzie idealnym rozwiązaniem jeśli chcemy zamówić pojedynczą sztukę, na przykład na prezent dla bliskiej nam osoby. W ten sposób otrzymamy grafikę na koszulce o żywych i wyrazistych kolorach, na której widoczne są wszystkie szczegóły. Termotransfer jest opłacalną techniką nawet przy niewielkich nakładach. Jeśli jednak zależy nam na hurtowej ilości koszulek firmowych z logo, które mają posłużyć wszystkim pracownikom, wówczas z pewnością liczy się dla nas nie tylko cena, ale i jakość. W tym przypadku o wiele lepszym rozwiązaniem okaże się sitodruk. Pomimo dosyć sporych kosztów początkowych, cena jednostkowa będzie się obniżała, z każdą kolejną nadrukowaną koszulką. Sitodruk jest ponadto bardzo wytrzymały. Koszulki z takim nadrukiem zachowają więc swój estetyczny wygląd przez wiele czasu, nawet po wielokrotnych praniach, co jest niewątpliwie dużą zaletą.