Jak utrzymać dom szkieletowy?

Jak utrzymać dom szkieletowy?

Decydując się na budowę domu, każdy z nas przyszłych właścicieli zwraca przede wszystkim uwagę na to, ile nas taka inwestycja wyniesie i jakie będą koszta utrzymania danej nieruchomości. Dom to inwestycja życia. Tutaj nie ma możliwości, by coś poszło nie tak. Przed rozpoczęciem więc budowy zwracamy uwagę na wszelkie elementy i aspekty. Patrzymy, jaki dom będzie najbardziej opłacalny, szukamy materiał, wynajdujemy najlepsze ekipy budowlane. Wszystko to ma na celu stworzyć nam miejsce, w którym będzie nam się dobrze żyło, ale jednocześnie i finansowo odpowiadało naszym możliwościom. Dużą popularnością cieszą się domy szkieletowe. Ich popularność na rynku polskim sięga około dziesięciu lat, choć już na początku lat 90 – tych były one stawiane. Wówczas jednak nie znano do końca technologii oraz nie wybierano najwyższej jakości drewna, a wszystko to sprawiało, że cała inwestycja nie spełniała oczekiwań klientów. Dopiero od niedawna pojawiły się na rynku ekipy fachowców, które doskonale wiedzą, jak działać, by osiągnąć zamierzone efekty.

Domy szkieletowe – wybór ekipy budowlanej

Dobrzy budowlańcy stawiają przede wszystkim na najwyższą jakość materiału, czyli takie drewno, które jest odpowiednio przygotowane do tego, aby mogło służyć jako szkielet domu. W większości tartaków w Polsce jesteśmy w stanie taki materiał pozyskać. Wielu pseudofachowców chcąc zarobić jak najwięcej sprowadza drewno z Rosji lub z innych krajów na Wschodzie, a to wpływa znacząco na jakość, jaką jest już gotowa inwestycja. Jak więc sprawdzić, że dana firma wykonuje najwyższej jakości domy szkieletowe i to właśnie na nią powinniśmy postawić? Jak mieć pewność, że to właśnie ta konkretna, jedna firma zagwarantuje nam najwyższą jakość usług i pełne nasze zadowolenie? Najlepszym na to sposobem jest niewątpliwie obejrzenie prac, jakie tacy inwestorzy zrobili. Widzimy bowiem gotowe wykonanie i możemy wiedzieć, jak taka firma pracuje i co w końcowym rezultacie ma do zaoferowania. Dobrze jest także poznać opinie osób, które w takich domach już mieszkają. Na pewno dobrze jest trafić na architekta lub dewelopera, z pomocą którego można wszystkiego dokładnie się dowiedzieć. Nie wybierajmy firmy, która dopiero co pojawiła się na rynku, która nie ma nam do pokazania swoich wcześniejszych prac, o której opinie są różne. I nawet, jeśli takie firmy oferują dużo niższe pieniądze, nie oszczędzajmy na tym, bo tutaj w końcu chodzi o nasz wspaniały, jedyny w swoim rodzaju dom. Na rynku istnieją firmy, które specjalizują się typowo w budowie domów szkieletowych, mają doświadczenie, sztab ludzi i stosowny sprzęt, by takimi działaniami móc się zajmować. Na pewno domy szkieletowe to bardzo dobry wybór, ale tylko i wyłącznie z ludźmi, którzy robią to dobrze.

Domy kanadyjskie – ogrzewanie budynku

Kiedy już decydujemy się na budowę konkretnego domu i przeliczymy kosztorys budowy, kolejną bardzo ważną rzeczą są koszty jego użytkowania. Wiadomo, iż jest to inwestycja na całe nasze życie. Na przestrzeni lat wybór energooszczędnych rozwiązań pozwala zwrócić nam bardzo duże pieniądze. Jednym z elementów, które trzeba wziąć pod uwagę jest ogrzewanie budynku. Jeśli chodzi o domy szkieletowe znacząco one różnią się od tych, które budowane są z cegły. Klasyczne domy nagrzewają się dłużej, ale też utrzymanie w nich ciepła także jest dłuższe. Domy o konstrukcji szkieletowej z kolei nagrzewają się dużo szybciej, ale też i szybciej to ciepło tracą. Porównując, lepiej sprawdzi się ogrzewanie w domach szkieletowych, bo wydamy na to dużo mniej pieniędzy. Uruchamiając ogrzewanie, zaczyna ono grzać natychmiast. Co więcej, jeśli wyjeżdżamy możemy zakręcić całe ogrzewanie, spuścić wodę z rur i nie przejmować się, że woda w rurach zamarznie. Tego typu inwestycja sprawdza się także idealnie w okresie letnim. O ile w domu z cegieł mamy dużo cieplej, o tyle te szkieletowe pozwalają nam utrzymać w ich wnętrzach chłód, jaki w okresie letnim każdemu z nas na pewno się marzy.

Domy szkieletowe – i co wybrać?

Oczywiście każda osoba stojąca przed wyborem określonego domu, ma nie lada dylemat, co okaże się być najlepszym z możliwych rozwiązaniem. Każda inwestycja ma swoje wady i zalety, każda niesie za sobą określone korzyści, ale i pewne niewygody. Jeśli zastanawiamy się jednak nad tym, czy lepsze są domy szkieletowe czy może tradycyjne budowane z cegły, to jesteśmy przekonani o tym, że pierwsza opcja ma zdecydowanie więcej plusów. Postawimy ją w dużo szybszym czasie, niż dom klasyczny, zapłacimy za to mniejsze pieniądze, a do tego wszystkiego koszty utrzymania takiego domu będą na pewno niższe, niż murowanego. Wszystkie więc fakty przemawiają za tym, by to właśnie na technologię szkieletową postawić i ją wybrać. Trzeba tylko pamiętać o jednej zasadzie – takie zadanie powierza się specjalistom, którzy wiedzą jak działać, by nas w pełni zadowolić i zaoferować nam dom, który będzie zrobiony perfekcyjnie.