Każdy, kto w przeszłości się rozwodził, doskonale wie, że to nic przyjemnego. Sama rozprawa rozwodowa może przebiegać gładko i sprawnie, lecz może również zamienić się w prawdziwą wojnę. Jak przeżyć rozwód? Jak przygotować do niego siebie i dzieci? Podpowiadamy.
Pomoc dobrego adwokata? Bezcenna!
Podczas rozwodu najważniejsza jest pomoc i wsparcie dobrego adwokata. Najlepiej wybrać prawnika od rozwodów, czyli kogoś, kto specjalizuje się w tej tematyce. Obecnie niemal każdy prawnik wspomina w swojej ofercie, w jakich dziedzinach prawa może nam pomóc. Wybierzmy takiego, który specjalizuje się w prawie rodzinnym, a najlepiej właśnie w rozwodach. Czasami swoje miejsce pracy taki prawnik nazywa kancelarią od rozwodów. Nazwa niby prosta, a wiele może powiedzieć osobie, która szuka pomocy w tej materii. W czym pomoże nam dobry adwokat? Przede wszystkim powie nam, jak dokładnie wygląda nasza sytuacja z czysto prawnego punktu widzenia. Polskie prawo jest stosunkowo skomplikowane, zatem nie zawsze sytuacja wygląda tak, jak na się z pozoru wydaje. Adwokaci od rozwodów będą nas reprezentować na sali rozpraw, gdy sprawa trafi w końcu na wokandę. Niemniej jednak dobry prawnik stanowi dla nas przede wszystkim wsparcie. Z nim poczujemy, że rozwód nie jest wcale taki straszny. Będzie on w stanie podnieść nas na duchu w chwilach zwątpienia. Pamiętajmy jednak, że kancelarie prawnicze od rozwodów zatrudniają adwokatów, a nie psychologów. Jeśli potrzebujemy profesjonalnego wsparcia, powinniśmy raczej zajrzeć do gabinetów terapeutycznych.
Ustalenie priorytetów
Rozwód nie zawsze przebiega w miłej atmosferze. Właściwie dzieje się tak tylko wtedy, gdy obie strony są zdecydowane się rozstać. Dodatkowo nie chcą one orzekać o winie żadnego z małżonków. Takie sytuacje zdarzają się jednak rzadko. Dlatego też bardzo często rozprawa rozwodowa przypomina przysłowiowe “pranie brudów”. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim musimy ustalić priorytety. Jeśli nie jesteśmy w stanie określić, kto jest winny rozpadowi związku, bądźmy zgodni przynajmniej co do podziału majątku. Równie ważny jest tutaj podział opieki nad dziećmi. Ustalanie priorytetów powinno mieć miejsce jeszcze przed pierwszą rozprawą. Dzięki temu rozwód będzie nieco mniej bolesny. Co jednak w sytuacji, gdy współmałżonek nie jest chętny do współpracy? Niestety, sprawa w takim przypadku bardzo się komplikuje. Powinniśmy jednak, mimo wszystko, dążyć do porozumienia i kompromisów.
Relaks i odprężenie
Wyprowadzka współmałżonka, nauka życia osobno czy też poczucie samotności to niełatwe kwestie. Niemniej jednak najgorsze, co możemy zrobić, to pogrążyć się w rozpaczy. Porzucona osoba często ma tendencję do popadania wręcz w stany depresyjne. Oczywiście, nie jest łatwo nauczyć się żyć niemalże od nowa. Musimy jednak spoglądać w przyszłość z nadzieją. W czasie rozwodu nie powinniśmy spędzać samotnych wieczorów czy weekendów. Dobrym rozwiązaniem będzie wyjazd z przyjaciółmi w góry, do spa czy po prostu wypad na miasto. Chodzi o to, aby zafundować sobie odrobiny relaksu i przyjemności. Dbajmy o siebie i nie zapominajmy o swoich potrzebach. Pamiętajmy, aby nie popadać w wir pracy czy innego rodzaju obowiązków. Są to półśrodki, które dodatkowo mogą potęgować stres i zmęczenie. To zaś nie sprzyja naszemu samopoczuciu. Zadbajmy, aby na co dzień nie brakowało wokół nas życzliwych osób. Rozwód, choć trudny, nie powinien być powodem zerwania więzi społecznych. Wręcz przeciwnie – towarzystwo innych jest nam bardzo potrzebne.
Jak przygotować dzieci do rozwodu?
Sprawa rozwodowa komplikuje się, gdy małżonkowie mają małoletnie dzieci. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o podział opieki, choć to również może być kwestią sporną. Niemniej jednak dzieciom trudno jest przejść przez rozwód rodziców. Nie potrafią zaakceptować tego, że ich życie, niestety, bardzo się zmieni. Stają się one nieufne wobec innych, nie znajdują już oparcia we własnych rodzicach. Dlatego musimy pokazywać im na każdym kroku, że są najważniejszymi osobami w naszym życiu. Starajmy się spędzać z nimi jak najwięcej czasu. Tłumaczmy, że to nie one są winne rozpadowi małżeństwa rodziców. Nie powinniśmy jednak ukrywać przed nimi tego, że rodzice się rozstają. Wytłumaczmy im, jak będzie wyglądał rozwód i podział opieki. Zapytajmy, z kim chcą mieszkać, szczególnie jeśli nasze dzieci są już nastolatkami.
Po pomoc do specjalisty
Jeśli nie potrafimy poradzić sobie z rozpadem rodziny, powinniśmy udać się do terapeuty. To samo musimy uczynić, jeśli widzimy, że z akceptacją nowej rzeczywistości mają też problem nasze dzieci. Najgorsze, co możemy zrobić, to bagatelizować problem i dusić go w sobie. Psycholog dogłębnie przeanalizuje nasz problem. Jeśli zajdzie taka potrzeba, wyśle nas na konsultację psychiatryczną. Psychiatra będzie mógł przepisać nam leki, na przykład uspokajające. Nie bójmy się prosić o pomoc specjalistę. Najlepiej, gdy dany psycholog na co dzień pomaga osobom rozwodzącym się oraz ich dzieciom. Będąc po dobrą opieką łatwiej nam będzie przejść przez rozwód.