Marihuana lecznicza – jak kupić

Marihuana lecznicza – jak kupić

Od pewnego czasu w Polsce mamy możliwość zakupu marihuany leczniczej, które stosowana jest w celach ściśle medycznych. Nie ma tutaj mowy o jej działaniu odurzającym. Herbata konopna czy kremy z konopi możemy stosować tylko i wyłącznie wtedy, gdy wyrazi na to zgodę lekarz. Jak kupić marihuanę medyczną w Polsce? Czy istnieje jakiś sposób na ominięcie procedur? Odpowiadamy.

Najpierw po receptę

Marihuana lecznicza - jak kupićO medycznej marihuanie pojawiło się w ostatnim czasie wiele mitów. Przede wszystkim dotyczą one możliwości zakupu medykamentów w jakimkolwiek miejscu. Nie jest to prawda. Aby zakupić medyczną marihuanę musimy przejść kilka etapów, przy czym każdy jest tak samo istotny. Na początku musimy udać się do lekarza po receptę. Recepta musi być wypisana przez lekarza, który posiada uprawnienia do przepisywania produktów narkotycznych. Często mowa tutaj o psychiatrach, lecz w praktyce nie tylko oni mogą wystawić receptę na medyczną marihuanę. Konopie lecznicze mogą pomóc w takich schorzeniach, jak astma, choroby nowotworowe, przewlekłe bóle, drgawki, padaczka, stwardnienie rozsiane. Niektórzy polecają je nawet w leczeniu bezsenności czy depresji. Nie chodzi jednak o ścisłe leczenie, a raczej o łagodzenie nieprzyjemnych objawów choroby. Przykładowo w przypadku nowotworów medyczna marihuana nie usunie guza. Po jej zastosowaniu nie zmniejszy się też jego rozmiar. Niemniej jednak możemy oczekiwać, że chemioterapia będzie nieco bardziej znośna, a bóle nowotworowe nie będą aż tak dokuczliwe. Na wizytę lekarską musimy zabrać ze sobą aktualne wyniki badań oraz historię choroby. Lekarz stwierdzi, czy medyczna marihuana będzie dobrym uzupełnieniem terapii, czy też nie. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, wtedy wystawi on receptę. Może ona mieć formę e-recepty lub tradycyjną, papierową. Nie ma to znaczenia dla osoby, która realizuje receptę. Jeśli już posiadamy zapis lekarski, możemy śmiało udać się do apteki, aby wykupić receptę.

Jak kupić medyczną marihuanę?

Leczniczą marihuanę możemy zakupić jedynie w aptece. Co więcej, nie w każdej. Bardzo często apteki zwyczajnie nie mają na stanie suszu konopi. Listę aptek, które realizują recepty na medyczną marihuanę, znajdziemy w internecie. Warto jednak wcześniej zadzwonić do apteki i zapytać, czy w danym czasie jest tam dostępna marihuana medyczna. Farmaceuta powinien udzielić nam takiej informacji nawet przez telefon. Niemniej jednak nie istnieją żadne inne, szczególne procedury dotyczące zakupu medycznej marihuany. Możemy zwyczajnie udać się do apteki i poprosić o zrealizowanie recepty. Farmaceuta nie ma prawa nam odmówić, bez względu na swoje przekonania. Co więcej, nie musimy bać się wykupowania recepty. Chodzi bowiem o to, że farmaceuci zdają sobie sprawę z tego, że pacjenci nie kupują marihuany po to, aby się narkotyzować. Mowa tylko i wyłącznie o jej leczniczym, medycznym działaniu. Pacjent, który posiada receptę na marihuanę, powinien wykonać jej kopię. W przypadku jakiejkolwiek kontroli powinniśmy okazać kopię organom ścigania. Jeśli skończy nam się marihuana medyczna, musimy ponownie udać się na wizytę lekarską. Zwykle marihuany nie przepisuje się bez wizyty pacjenta. Nie jest to bowiem lek, który ma działanie przewlekłe. Choć nie ma przeciwwskazań do jej stałego stosowania, to lekarze zawsze chcą skontrolować stan pacjenta. 

W internecie?

Obecnie w internecie znajdziemy wiele ofert sprzedaży medycznej marihuany. Czy jednak rzeczywiście jest to marihuana lecznicza? Nie, ponieważ taką możemy zakupić wyłącznie w aptekach. Nawet apteki internetowe zwykle nie prowadzą jej sprzedaży. W przypadku aptek internetowych i zakupu leków na receptę musimy osobiście stawić się w aptece i okazać niezbędne uprawnienia. Niemniej jednak w kontekście marihuany medycznej nie ma o tym mowy. Jest to bowiem sprawa wywołująca wiele kontrowersji społecznych, choć całkiem niepotrzebnie. Co więc znajdziemy w internecie? Przede wszystkim różnego typu olejki CBD, które nie są marihuaną medyczną. Nie mają one żadnych właściwości leczniczych takich, jakie posiada marihuana medyczna. Ich zakup jest w Polsce legalny, dlatego są one powszechnie dostępne. Pacjenci nie powinni się jednak łudzić, że wraz z przesyłką otrzymają medyczną marihuanę. Tego typu sprzedawcy zwykle chcą wyłudzić receptę od niczego nieświadomych pacjentów. A jeśli znajdziemy ofertę prawdziwej marihuany? Cóż, w Polsce na dzień dzisiejszy jest ona nielegalna. Oferta może więc stanowić przedmiot zainteresowania prokuratury, jednak na pewno nie powinna zainteresować nas. Zakup medycznej marihuany nie jest taki prosty. Musimy bowiem przejść przez kilka etapów. Pierwszym z nich jest zdobycie recepty od lekarza. Już na tym etapie musimy przedstawić wszelkie dokumenty i badania, które potwierdzają konieczność zażywania marihuany medycznej. Następnie musimy receptę wykupić – legalnie zrobimy to jedynie w aptece. Samo zażywanie marihuany medycznej również nie może być dobrowolne. Dawka musi być dostosowana do zaleceń lekarskich, jakie otrzymaliśmy przy wydawaniu recepty.