Pogrzeb – w co należy się ubrać, a czego unikać?

Pogrzeb – w co należy się ubrać, a czego unikać?

Pogrzeb bliskiej osoby jest dla nas bardzo trudną sytuacją. W zasadzie jest to taki moment, w którym wali nam się świat, a pomimo to musimy wziąć się w garść i uczestniczyć w pochówku. Wielu osobom (zarówno kobietom, jak i także mężczyznom) przyprawia trudność ubrania się właściwego na taką uroczystość. Dowiedzmy się co warto włożyć na pogrzeb, a czego koniecznie musimy unikać?

Czerń lub ciemna paleta barw

Na pogrzeb musimy się ubrać tak, aby swoją obecnością oraz także wizerunkiem upamiętnić zmarłą osobę. Osoby uczestniczące w pogrzebie (czy to mężczyźni czy też kobiety, bliska bądź dalsza rodzina) powinny być ubrane na czarno. Najbliższe osoby obowiązkowo na czarno, a osoby z dalszej rodziny, czy też znajomi i przyjaciele mogą wybrać także alternatywą dla czarnego pod postacią ciemnych kolorów. Bardzo dużą popularnością na pogrzebach cieszy się także kolor grafitowy czy też kolor granatowy.

Od razu zaznaczamy, że nie trzeba być ubranym na czarno od stóp do głów. Mężczyźni w czarnych garniturach śmiało mogą ubrać pod marynarkę białą koszulę z czarnym krawatem. Jest to odpowiednie ubranie. To samo dotyczy kobiet w ciemnych marynarkach czy też garsonkach. Będąc przy temacie kolorów musimy wiedzieć, że nie wypada ubrać się całościowo na białe czy też jasne kolory. Byłoby to mocne niedociągnięcie. Niedociągnięciem jest także ubiór sportowy na ceremonii pogrzebowej. Raczej ubieramy się elegancko, ale znowu nie wolno nam przesadzić, chociażby z woalkami czy też innymi mocnymi elementami jak kapelusze.

Brak wyzywających strojów

Co jak co, ale wiemy już ubrania w jakim kolorze powinniśmy ubierać na ceremonię pogrzebową. Musimy jeszcze zaznaczyć, że wybrane stylizacje nie mogą być wyzywające. Szczególnie dotyczy to kobiet. Wciąż niestety można zauważyć kobiety (szczególnie te młode i w średnim wieku), które są ubranie niestosownie. Co to oznacza niestosownie? Mamy tutaj na myśli po pierwsze zbyt krótkie spódniczki i sukienki, a po drugie zbyt duże dekolty. Musimy tych dwóch rzeczy unikać. Przekleństwem jest także ubranie zbyt obcisłe. Nie możemy na pogrzebie wyglądać tak jakbyśmy szły na dyskotekę czy też na jakąś inną imprezę. Dlatego właśnie w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na kolor stylizacji, a później jej krój. Musimy wiedzieć co wypada, a co nie.

Schludne, proste i delikatne stroje

Każda i każdy z nas powinien wiedzieć, że ceremonia pogrzebowa nie jest w żadnym wypadku pokazem mody. Musimy wiedzieć, że na pogrzeb przychodzimy po to, aby pożegnać się ze zmarłą osobą, a po drugie aby oddać zmarłemu szacunek i hołd. Nie jest to nasze święto i nie musimy błyszczeń jak milion dolarów. Musimy raczej wyjść z założenia, że na pogrzebie nikt nie powinien się rzucać w oczy. Ubieramy się na pogrzeb schludnie. Stroje wybrane na tę okazją muszą być proste i delikatne. Nie powinny zawierać takich ozdobników jak cyrkonie czy też cekiny. Blask nam nie jest potrzebny.

Poza strojem bardzo ważny jest makijaż oraz fryzura. Szczególnie dotyczy to kobiet. Zarówno fryzura, jak i także makijaż także powinny być proste, delikatne i wręcz nienaganne. Dzięki temu cały look okaże się strzałem w dziesiątkę. Ozdobnikom mówimy – stanowcze nie. Kobiety, które wiedzą, że poronią łzy nie powinny mocno się malować. Po pierwszym rozpłakaniu się mogą wyglądać źle, a wręcz karykaturalnie. Taki efekt nie będzie dobry. Raczej stawiajmy na zero makijażu czy też makijaż bardzo delikatny. Również paznokcie u kobiet nie powinny być w takim dniu zbyt wyrafinowane i wyraziste. Pamiętajmy o tym.

Oczywiście na te wszystkie powyżej wymienione aspekty nie możemy mieć nawet siły i czasu myśleć, skoro jesteśmy w żałobie, ale jednak świadomość tych aspektów powinna nam utknąć w głowie. Dzięki temu będziemy mogli wyglądać dobrze, zgodnie z zasadami i na pewno nie będziemy czuć się źle na tle innych. Jest to bardzo ważne.

Praktyczne wskazówki

Na sam koniec pragniemy przekazać kilka bardzo praktycznych wskazówek dotyczących ubioru na pogrzebie. Warto na pogrzebie mieć przy sobie (w torebce bądź też w kieszeni marynarki) paczkę chusteczek higienicznych. Wiadomo, że większość  nas uroni łezkę. Wycieranie się dłonią czy też szalikiem bądź apaszką nie jest eleganckie. Pragniemy także dodać, że warto zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne. Mogą zamaskować nasze smutne oczy, łzy czy też brak makijażu. Wiemy doskonale, że trudno się myśli o takich drobnostkach w tak trudnych chwilach, ale jednak wskazówki te można wykorzystać, aby czuć się przynajmniej nieco bardziej komfortowo i nie musieć się martwić o swój wygląd.

Gdy pogrzeb odbywa się w zimowej porze roku, to koniecznie na garnitur/sukienkę wkładamy płaszcz. Dzięki temu będziemy wyglądać elegancko, a do tego będzie nam ciepło. Jest to bardzo ważne. Raczej jako okrycia wierzchnie nie poleca się kurtek sportowych czy też kurtek z kapturami. Wygląda to niezbyt elegancko i skutecznie popsuje całą naszą stylizację.

Najważniejsze jest jednak to, aby nie przesadzić ze swoją stylizacją.