Jak pomóc alkoholikowi?

Jak pomóc alkoholikowi?

Jak pomóc alkoholikowi? Alkoholizm jest poważnym nałogiem, który wyniszcza człowieka i ma destrukcyjny wpływ na otaczające go środowisko. Ludzie często spotykają się ze stereotypem, że alkoholizm jest powszechny wśród osób zmarginalizowanych i bezrobotnych. To nie jest prawda. Uzależnieni są zarówno bezrobotni, jak i osoby na wysokich stanowiskach.

Status społeczny nie jest tu decydującym czynnikiem. Alkoholicy nie mogą nic zrobić ze swoim nałogiem i przeważnie nie są świadomi swojego stanu. Wszyscy ulegamy chwilom słabości i wszyscy popełniamy błędy. W tym artykule skupimy się na alkoholizmie i odpowiemy na pytanie, jak pomóc alkoholikowi uwolnić się od destrukcyjnego nałogu.

Znaki ostrzegawcze, których nie powinieneś ignorować

Bez nocnego uzależnienia. Uzależnienie rozwija się etapami. Jeśli porozmawiasz anonimowo z alkoholikiem, przekonasz się, że on nie chce być alkoholikiem. Nikt świadomie nie wybrałby takiego losu na loterii życia. Znaki ostrzegawcze poprzedzają problem uzależnienia. Kiedy je zobaczysz, najlepiej działać wcześnie, ponieważ zignorowanie tych objawów może spowodować pogłębienie się problemu i wydłużenie czasu powrotu do zdrowia po alkoholizmie.

Jak zidentyfikować problem? Jeśli poniższe punkty opisują kogoś najbliższego, być może jest już uzależniony:

 • On/ona lubi pić.
 • Sięgnij po drinka w stresującej sytuacji.
 • Poprawia sobie humor alkoholem.
 • Mam silną ochotę sięgnąć po butelkę.
 • Są luki w pamięci.
 • Nie mógł kontrolować, ile wypił.
 • Popadł w stan alkoholizmu, który trwał kilka tygodni.
 • Po kilku dniach picia pojawiły się u niego różne objawy. Najczęstsze to bóle głowy, wymioty, bóle mięśni, ogólne osłabienie i drżenie rąk.

Być może zastanawiasz się, jak pomóc alkoholikowi. Czy istnieje skuteczny sposób, aby pomóc takiej osobie?

Czy można wyjść z uzależnienia bez leczenia?

Zastanawiasz się, czy istnieje domowy sposób na takie dolegliwości? Niestety nie da się wyleczyć osoby uzależnionej od alkoholu bez profesjonalnej pomocy i grup wsparcia. Jest to żmudne i może zająć lata. Wymaga trwałego zapału, pewności siebie, zaangażowania, a przede wszystkim świadomości problemu. Droga do uzdrowienia jest długa i kręta, ze zbyt wieloma pokusami po drodze. Musisz uwolnić się od wszelkich pokus w swoim najbliższym otoczeniu i wyrobić w sobie zupełnie nowe nawyki, zachowania i postawy. Alkoholicy próbujący wyjść z nałogu stają przed poważnymi wyzwaniami. Ze względu na powagę problemu alkoholicy powinni szukać profesjonalnej pomocy i leczenia.

Profesjonalna pomoc to podstawa

Jak pomóc alkoholikowi?
Jak pomóc alkoholikowi?

Alkoholizm jest trudny do pokonania. Wiele zależy od osoby, która dużo pije. Leczenie nie jest możliwe, jeśli osoba nie ma woli zejścia z nałogiem. Jeśli bliska Ci osoba boryka się z tym problemem, jest tego świadoma i chce coś zmienić, wesprzyj ją w tym procesie. Namów go do skorzystania z pomocy ośrodka leczenia uzależnień od alkoholu. W tych placówkach wykwalifikowani psychoterapeuci prowadzą terapię pozwalającą na zmianę sposobu myślenia.

Ośrodki leczenia uzależnień stosują kombinację różnych technik leczenia uzależnień. Daje to wymierne efekty. Alkoholik, który decyduje się na leczenie, ma możliwość zmiany swoich nawyków. Miał też okazję podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi alkoholikami na specjalnie organizowanych spotkaniach. Aktywne uczestnictwo w grupach wsparcia odgrywa ważną rolę w leczeniu alkoholizmu. Osoby dotknięte uzależnieniem nie czują się samotne. Wie, że ten problem dotyka znacznie więcej osób. Terapeuta prowadzący takie sesje to zwykle abstynent alkoholik, ktoś, kto nierówno walczył z nałogiem. To daje nadzieję na pozbycie się go.

Niezbędne warunki

Aby uwolnić się od narkomanii, alkoholik musi spełnić kilka kluczowych warunków. Nadchodzą:

 • Osoby dotknięte uzależnieniem muszą widzieć problem. On też musiał to zaakceptować.
 • Alkoholicy muszą być w 100% zaangażowani w proces leczenia.
 • Alkoholicy powinni poważnie traktować sesje terapeutyczne i spotkania grupy wsparcia.
 • Musi być chętny do pełnej współpracy i przyjęcia pomocnej dłoni.
 • Powinien zachować całkowitą abstynencję i samokontrolę.
 • Wkładka alkoholowa Poznań to skuteczny sposób na walkę z alkoholizmem.

Jak pomóc alkoholikowi? Nie bez powodu alkoholizm nazywany jest chorobą psychiczną i fizyczną. Świadomość, że alkoholizm jest chorobą, pomoże ci ją wspierać w trakcie jej leczenia. Jeśli wyraża autentyczną chęć zmiany stanu zdrowia, wskazane jest leczenie w ośrodku leczenia uzależnień i specjalistyczne grupy wsparcia. Alkoholicy walczą nierówno o siebie i potrzebują w tym procesie wsparcia najbliższych. Droga do odzyskania tego, co utracone, jest długa i wyboista. Bądź cierpliwy. Zapłatą za pomoc, wsparcie, cierpliwość i zrozumienie jest powrót do starego życia.