Krematorium, utylizacja czy cmentarz dla zwierząt

Krematorium, utylizacja czy cmentarz dla zwierząt

Krematorium, utylizacja czy cmentarz dla zwierząt – co wybrać, gdy umiera ukochany zwierzak? Kiedy umiera ukochany zwierzak, jest to osobista tragedia dla rodziny. Jednak zgodnie z prawem od razu staje się pierwszą kategorią produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli niebezpiecznych odpadów biologicznych, które należy jak najszybciej unieszkodliwić.

W żaden sposób nie zależy od więzi, które łączą zwierzęta i ludzi. Są jednak w Polsce firmy, które pozwalają pochować swojego zwierzaka w naprawdę godny sposób. Gdzie znajdują się te firmy w Polsce? Jak działa krematorium dla zwierząt?

Co się dzieje, gdy zwierzę umiera?

Jeszcze do niedawna grzebanie martwych zwierząt we własnym ogrodzie lub lesie było w Polsce normą. Jednak od kilku lat jest to nielegalne. Zgodnie z prawem zwłoki zwierząt są uważane za niebezpieczne bioodpady, a samo zakopanie zwłok psa grozi grzywną w wysokości 13 000 zł. zł plus ewentualne opłaty eksploatacyjne.

Martwe ciało pupila można zawieźć na cmentarz dla zwierząt lub do weterynarza (koszt od 7 do 10 zł za kg). Niestety, nie wydaje się to humanitarnym sposobem pozbycia się martwego zwierzęcia. Zwłoki zwierząt traktowane są jako odpady medyczne i spalane razem z innymi odpadami medycznymi.

Cmentarz dla zwierząt – dobre rozwiązanie?

Krematorium, utylizacja czy cmentarz dla zwierząt
Krematorium, utylizacja czy cmentarz dla zwierząt

Pierwszy w Polsce cmentarz zwierząt powstał pod Warszawą w 1991 roku. Obecnie w Polsce istnieje kilka cmentarzysk zwierzęcych (cmentarzysk). Cena za pochowanie zwierzaka na cmentarzu waha się od 150 zł do 400 zł.

Na całym świecie cmentarzyska zwierząt domowych mają prawie 2000 lat – w Morzu Czerwonym odkryto cmentarzysko zwierząt datowane na przełom I i II wieku. Najwięcej cmentarzy dla zwierząt domowych znajduje się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie – cmentarze dla zwierząt domowych w tych krajach są bardzo popularne. Najbardziej luksusowe cmentarze dla zwierząt znajdują się w okolicach Nowego Jorku. Z kolei na wyspie Guam, gdzie znajduje się baza marynarki wojennej, znajduje się cmentarz zwierząt, które oddały życie za niepodległość wyspiarskiego narodu.

Cmentarz dla zwierząt i krematorium w jednym

W Polsce są tylko dwa cmentarze z krematoriami dla zwierząt i izbami pożegnalnymi. Oczywiście kremacja zwierzęcia jest znacznie droższa niż tradycyjny pochówek na cmentarzu dla zwierząt. W przypadku małych zwierząt kremacja kosztuje około 700 zł plus pochówek na cmentarzu dla zwierząt.

Ceny kremacji zazwyczaj obejmują odciski łap, protokoły kremacji, certyfikaty i standardowe urny. Oczywiście klient może wybrać inną ręcznie wykonaną urnę dla swojego skremowanego zwierzaka – od 250 zł do 600 zł lub nieco tańszą ceramiczną w cenie 200-400 zł Roti (tylko dla małych zwierząt).

Krematoria dla zwierząt w Czechach

Krematorium dla zwierząt w Brnie istnieje od ponad 10 lat iz biegiem lat jest coraz częściej wykorzystywane przez Polaków. Cena krematoriów dla zwierząt w Czechach jest znacznie niższa, np. 6500 za kremację dużego psa. Crown Czech Pet Crematorium posiada również pokój pożegnalny, w którym właściciele mogą pożegnać się ze swoimi pupilami przed kremacją. W czeskich krematoriach możesz również zamówić pamiątkę z prochami ukochanego zwierzaka.

Kremacja grupowa lub indywidualna

W krematoriach zwierząt można stosować kremację indywidualną lub zbiorową. W przypadku osobnej kremacji wyznaczany jest odrębny termin, w którym rodzina może godnie pożegnać się ze swoim pupilem i otrzymać jego prochy w urnie. W przypadku masowej kremacji rodzina nie otrzyma prochów zwierzęcia.

Skarb na pamiątkę dla zwierząt domowych

Jedną z najpopularniejszych pamiątek po zwierzakach jest oprawiony w ramkę odcisk łapy (około 75 zł). Utrwalenie pamięci o zmarłym ukochanym zwierzaku jest możliwe poprzez zamówienie biżuterii z odciskami łap lub odciskami palców – takie zamówienie trwa dość długo, około 5 tygodni i jest bardzo drogie, około 700 zł. Jedna firma zajmująca się kremacją martwych zwierząt sprzedaje żywiczne wisiorki z DNA zwierząt. Na taką pamiątkę dla zwierzaka trzeba czekać około czterech tygodni, która kosztuje około 1200 zł.

Krematorium dla zwierząt – gdzie w Polsce jest dostępna ta usługa?

Obecnie w Polsce działają tylko cztery krematoria dla zwierząt. Oczywiście zlokalizowane są one w różnych częściach kraju: w okolicach Poznania i Gdańska. Oczywiście cena każdego krematorium dla zwierząt jest inna. Należy jednak pamiętać, że tylko dwa krematoria dla zwierząt posiadają kwaterę grzebalną.

Kiedy umiera ukochany zwierzak, nie można go zakopać w ogrodzie czy lesie, ani wyrzucić do śmietnika. Kiedy zwierzę umiera, powinien je leczyć lekarz weterynarii, poddać kremacji lub pochować na cmentarzu. Najmniej humanitarne, ale jednocześnie najtańsze jest oddanie go do weterynarza. Droższe jest chowanie zwierząt na cmentarzach dla zwierząt. Najdroższe są jednak kremacje osobiste przy użyciu bardzo skomplikowanych urn. Jednak skremowane prochy zwierząt domowych można zdeponować na cmentarzu lub zabrać ze sobą.