Przewodnik PTTK – jak nim zostać?

Przewodnik PTTK – jak nim zostać?

Zawód przewodnika turystycznego gwarantuje ciekawą i nieźle płatną pracę. Jak zdobyć odpowiednie uprawnienia?

Czy warto zostać przewodnikiem turystycznym?

Praca przewodnika to świetna perspektywa dla osób, które pasjonują się turystyką i lubią wyszukiwanie ciekawych informacji. Dla przykładu – zwiedzanie Szczecina http://northguide.pl/kontakt/ umożliwia zgłębienie niezwykle interesujących informacji na temat jego największych atrakcji. Należą do nich przede wszystkim Wały Chrobrego, na których znajduje się mnóstwo ciekawych budynków. Jedne gmachy powstały w stylu zwanym historyzmem, nawiązującym do baroku, podczas gdy inne – korespondują raczej ze stylem secesyjnym i modernizmem. Wszystkie te ciekawostki zgłębiamy przyuczając się do zawodu przewodnika turystycznego. Przewodnicy po Szczecinie http://northguide.pl/ dowiedzą się o mieście dużo więcej, niż przeciętny człowiek i to właśnie oni decydują, które informacje przekazać zwiedzającej obiekty turystyczne grupie tak by wycieczka była jak najciekawsza.

Praca przewodnika turystycznego ma wiele innych zalet. Jeśli wykonujemy ją w miejscu, w którym mieszkamy, to nie musimy tracić czasu na dojazdy. Jeśli oprowadzamy wycieczki po wielu miejscach, to również nie jest wada. W ten sposób realizować możemy się wtedy, gdy sami uwielbiamy podróże, poznawanie nowych miejsc i ludzi.

Jakie są obowiązki przewodnika turystycznego?

Zawód przewodnika i związane z nim obowiązki reguluje odpowiednia ustawa. Mówi ona o tym, że naszym zadaniem jako przewodnika będzie oprowadzanie turystów po wybranych miejscowościach, a także obiektach. Reguluje także to, że przewodnik posiadać musi fachowe informacje na temat miejsc, po których oprowadza turystów. Dla przykładu więc przewodnicy w Szczecinie http://northguide.pl/rejsy-ze-szczecina-z-przewodnikiem/ będą więc musieli mieć sprawdzone i rzetelne nominacje na temat tego miasta. Dodatkowo przewodnik sprawuje opiekę nad turystami, których oprowadza po danej miejscowości. Do naszych zadań jako przewodnika będzie więc należało również dbanie o bezpieczeństwo podróżnych, a także udzielanie informacji, które im to bezpieczeństwo zapewnią.

Jak zostać przewodnikiem turystycznym?

Przewodnik PTTK - jak nim zostać?Przede wszystkim – aby zostać przewodnikiem turystycznym musimy spełniać szereg wymogów jakie dotyczą tego zawodu. Po pierwsze przewodnikiem nie może zostać osoba, która nie ukończyła 18 lat życia. A więc nawet jeśli jesteśmy nastolatkami potrafiącymi zaplanować atrakcyjne zwiedzanie Szczecina, to na wykonywanie zawodu przewodnika przyjdzie nam jeszcze poczekać do osiągnięcia pełnoletności.
Po drugie, aby zostać przewodnikiem musimy ukończyć przynajmniej szkołę średnią. Konieczne jest też cieszenie się dobrym zdrowiem. Stan ogólny zdrowia musi bowiem pozwalać nam na wykonywanie wymagającej fizycznie pracy, z jaką wiąże się zawód przewodnika. Wymaga to często długich, pieszych wędrówek.

Przewodnikiem nie może zostać natomiast osoba, która kiedykolwiek została ukarana za jakiekolwiek przestępstwa popełnione umyślnie i związane z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego. Nie warto więc próbować swoich sił w roli przewodnika bez odpowiednich uprawnień. Tego typu niesforne zachowanie może zamknąć nam drogę do wykonywania tego zawodu. Przewodnicy muszą również odbyć odpowiednie szkolenie oraz praktykę przewodnicką. W wielu przypadkach konieczne jest także zdanie odpowiedniego szkolenia na przewodnika turystycznego. Często takie szkolenia i egzaminy prowadzi stowarzyszenie znane pod skrótowcem PTTK.

PTTK – co to właściwie jest?

PTTK jest skrótem nazwy stowarzyszenia turystycznego działającego na terenie Polski. Jego pełna nazwa brzmi Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i ma bardzo interesującą historię. Dość powiedzieć, że powstało z połączenia dwóch innych stowarzyszeń. Chodzi o Polskie Towarzystwo Krajoznawcze (PTK) oraz Polskie Towarzystwo Tatrzańskie (PTT). Obie grupy w 1950 roku połączyły się w jedną, mającą od tamtego czasu za zadanie zrzeszać miłośników turystyki i krajoznawców.

Jak wstąpić do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego?

Aby wstąpić do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego należy przede wszystkim zapoznać się ze statutem stowarzyszenia, a następnie kartą praw i obowiązków, które dotyczą każdego członka stowarzyszenia. Pliki z tymi informacjami znajdziemy bez problemu na stronie internetowej PTTK. Po zapoznaniu się z tymi dokumentami możemy przystąpić do czynności, które umożliwią nam przyłączenie się do stowarzyszenia. W tym celu należy zgłosić się do lokalnego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Aby dopełnić formalności, musimy mieć przy sobie dokument, który potwierdzi naszą tożsamość. Potrzebne będzie również zdjęcie w formacie, który zawsze wymagany jest przy wyrabianiu wszelkich dokumentów. Jego nazwa to 30×40 mm. Takie zdjęcie wykonać możemy u każdego fotografa. Formalności trwają zaledwie około kwadransa. Należy do nich przede wszystkim wypełnienie odpowiednich formularzy. Są one dostępne na miejscu, ale jeśli wolimy wypełnić je wcześniej, możemy pobrać je ze strony PTTK i wydrukować. Wówczas formalności trwają krócej.